wt., 08.10.2024
18:00–20:00
Wykład
Kino Syrena
wstęp wolny
Taki mamy klimat… w Warszawie | Seminarium Warszawskie
„Może zrobić się chłodno już jutro
Lub pojutrze a może za tydzień
Trzeba będzie wyjąć z kufra futro
Nie ma rady jesień, jesień idzie.”
Tak przed latu napisał w jednym ze swych utworów Andrzej Waligórski. Sporo lat później pewna pani minister powiedziała klasyczne już: „Sorry, taki mamy klimat…”
Chyba nie ma wśród nas osoby, która kiedyś nie zaczęła rozmowy ze znajomymi od tematu pogody… To temat uniwersalny i zdawałoby się neutralny konwersacyjnie, chociaż ostatnie dziesięciolecia przekonują, że „początkowe grzeczności komunikacyjne o pogodzie” stają się często zalążkiem pogłębionej dyskusji, a nierzadko doprowadzić mogą do różnicy zdań…
Warszawskie pogody i niepogody od zawsze wpisane wydają się w refleksję o stolicy, ale uświadomić sobie warto m.in. na czym właściwie polegają metody badania klimatu miasta, co determinuje klimat Warszawy i czy ona sama jest klasyczną „miejską wyspą ciepła”?
- z jakimi ekstremami przychodzi czy przychodziło nam się tutaj mierzyć?
- czy są istotne różnice między dzielnicami pod kątem topoklimatu?
- czy Warszawa jest miastem bardziej deszczowym, czy słonecznym w skali roku – a jak to było kiedyś? jaki jest wpływ mieszkańców miasta na jego klimat – i vice versa?
- czy i jak dokładnie umiemy prognozować pogodę w Warszawie?
- gdzie się znajdują i jak wyglądają warszawskie miejsca obserwacji meteorologicznych?
- czy w toponimii stolicy klimat dał się utrwalić i czy dlatego ulica Chłodna bywała lub jest po prostu chłodna, a Ciepła – ciepła?
Nad tymi zagadnieniami się krócej bądź dłużej pochylimy podczas najbliższego Seminarium. Bohaterami rozmowy będą: temperatura, deszcz, śnieg, grad, chmury, wiatr, nasłonecznienie… I może dowiemy się też, czy naprawdę „Trzeba będzie wyjąć z kufra futro” już zaraz po naszym Seminarium.
WEZMĄ UDZIAŁ:
prof. dr hab. Krzysztof Błażejczyk – geograf-klimatolog. Emerytowany profesor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na bioklimatologii człowieka (wpływu różnych cech klimatu na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz umieralność i zachorowalność) oraz na klimacie obszarów miejskich, rekreacyjnych i uzdrowiskowych. Autor badań dotyczących wpływu zmian klimatu na funkcjonowanie organizmu człowieka i wybrane dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Jest autorem/współautorem kilkunastu książek o tematyce bioklimatycznej i miejskiej. Pracował w wielu zespołach międzynarodowych, rozwiązując zagadnienie miejskiej wyspy ciepła, wpływu klimatu na umieralność w Europie czy też wpływu czynników radiacyjnych na cykl dobowy organizmu człowieka. Wspólnie z ekspertami z 18 krajów europejskich opracował uniwersalny wskaźnik obciążeń cieplnych UTCI. Jest także ekspertem Agencji ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej.
dr Bożena Kicińska, prof. ucz. – doktor nauk o Ziemi, klimatolog zajmujący się przede wszystkim zanieczyszczeniem powietrza oraz klimatem miasta. Od początku pracy zawodowej związana z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie Kierownik Pracowni Edukacji Geograficznej. Dydaktyk geografii, koordynator współpracy WGSR UW z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Popularyzator wiedzy o klimacie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami i uczniami wielu szkół w Polsce. Kierownik lub współkierownik projektów edukacyjnych przybliżających geograficzne rozumienie świata (2018–2019 w ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w latach 2022–2024 w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”).
dr hab. Magdalena Kuchcik, prof. IGiPZ PAN – geograf, klimatolog (doktor habilitowany nauk o Ziemi w zakresie geografii), profesor w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Kierowniczka Zakładu Badań Klimatu. Jej badania naukowe dotyczą wpływu pogody i klimatu na człowieka, klimatu lokalnego (w szczególności miejscowości uzdrowiskowych) oraz klimatu miasta. Rozwinęła i nadzoruje sieć monitoringu warunków termiczno-wilgotnościowych aglomeracji Warszawy. W ramach projektów naukowych prowadziła m.in. analizy: miejskiej wyspy ciepła w zależności od typu zagospodarowania przestrzeni, klimatu parków i ich wpływu tereny otaczające, wykorzystania rozwiązań opartych na przyrodzie w adaptacji miasta do zmiany klimatu. Członkini Zarządu Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Autorka i współautorka wielu monografii i artykułów naukowych publikowanych m.in. w „International Journal of Biometeorology”, „Urban Climate”, „Sustainable Cities and Society” i „Geographia Polonica”.
Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński
Miejsce spotkania: Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter, wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.
Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego