czw., 23.03.2017
18:00–19:30
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp wolny
Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy: Premiera mapy rzemieślników Kamionka i Grochowa
Jakie branże rzemieślnicze przetrwały do dziś na terenie Kamionka i Grochowa? Z jakimi wyzwaniami wiąże się prowadzenie małej przedsiębiorczości? Czy te części miasta miały od zawsze charakter stricte przemysłowy? Jakie żyjące dziedzictwo warto ocalić? Na te pytania odpowiemy przy okazji prezentacji kolejnej mapy teleadresowej miejskich wytwórców.
Poza tradycyjnymi warsztatami prowadzonymi przez doświadczonych mistrzów zaprezentujemy także pracownie działające na pofabrycznym terenie przy ul. Podskarbińskiej 30/32, które można nazwać centrum nowego rzemiosła. To już ostatnie z takich miejsc w Warszawie, gdzie młodzi wytwórcy, artyści i designerzy mogą korzystać z dużych poprzemysłowych przestrzeni.
Mapa rzemieślników Kamionka i Grochowa przygotowana przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi zawiera blisko sto adresów pracowni, zakładów i warsztatów. Tu druga wspólna realizacja, po ubiegłorocznej mapie „Do rzemieślnika na Pragę” z adresami wytwórców z Pragi Północ.
Prowadzenie spotkania: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka cyklu, Stefan Gardawski, koordynator mapy rzemieślników Kamionka i Grochowa, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Muzeum Warszawskiej Pragi, sala Praski Penthouse, wstęp wolny.
—
Rzemieślnicy z prawego brzegu są żywą częścią lokalnego dziedzictwa. Chcesz ich poznać, zobaczyć jak pracują, posłuchać ich historii? Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy prowadzi cykl spotkań i warsztatów pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy. Zapraszamy w każdy pierwszy czwartek miesiąca w ramach Praskich czwartków, czyli wydarzeń organizowanych w muzeum.
W ramach cyklu odbywa się również dokumentacja pracy rzemieślników, jak również prowadzony jest program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.