20.12.2019 / Aktualności, Muzeum Drukarstwa

Wykład: Linotyp – od podstaw do pełnego wiersza.

11 stycznia (sobota) 2020 r.
Godz. 12.00-16.00

Inspiracją dla wykładu będą książki znajdujące się na wystawie Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku.

Książki te obrazują historię druku. Wśród nich znajdują się książki wydrukowane z zecerskiego składu ręcznego, składów maszynowych – linotypowego i monotypowego oraz offsetem. Te cztery rodzaje składu w warszawskich drukarniach stosowano w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najnowocześniejszy skład – maszynowy – wykonywany był w drukarniach, które stać było na zakup tych nowoczesnych maszyn: linotypu lub monotypu. O ich konstruktorach, budowie, zasadach działania, a przede wszystkim pracy na tych drukarskich kombajnach opowie mistrz zecerski Pan Andrzej Zaborowski. Wyjaśni dlaczego maszyna do pisania uruchamia produkcję czcionek gotowych do składu zecerskiego. Niezwykłe artefakty miedzy innymi wiersze linotypowe czy matryce monotypowe, słuchacze mogli będą oglądać podczas wykładu.

Gdzie: Muzeum Drukarstwa ul. Ząbkowskiej 23/25

Prowadzenie: Andrzej Zaborowski