Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Wystawa wokół Września 1939

wrzesień 2019 – styczeń 2020

Wystawa wokół Września 1939

Główną osią wystawy będą prace konkursowe z 1947 na „Pamiętnik Warszawiaka” okresu wojny, które znajdują się w zbiorach Muzeum Warszawy i które dotąd nie zostały opublikowane. Dzięki nim będziemy mogli spojrzeć na Wrzesień ’39 oczami jego uczestników i uczestniczek. W ich pamięci nie zatarły się jeszcze szczegóły, a jednocześnie rok 1947 nie zapowiadał dla przeciętnego obywatela grozy stalinizmu.

Przyjęliśmy perspektywę, w której największą rolę odgrywają zwykli ludzie mieszkający w stolicy – nie zaś wybitne jednostki traktowane jako główni aktorzy wydarzeń historycznych. Chcielibyśmy, aby nasza wystawa przybliżyła zwiedzającym tamten czas i tamtych ludzi, zwyczajnych warszawiaków i warszawianki poddane ekstremalnej próbie.

Wystawa planowana jest na wrzesień 2019 – styczeń 2020.