27.06.2023 / Aktualności, Wydawnictwa
Premiera: „Antologia spojrzeń”
Spotkanie promocyjne wokół książki „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy” wydanej przez Wydawnictwo ŻIH i Muzeum Warszawy.
Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska, a jej gościniami będą autorki książki, Anna Duńczyk-Szulc z Muzeum Warszawy i dr Agnieszka Kajczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5).
Książka dostępna do kupienia na miejscu oraz online w sklepie Muzeum Warszawy.
Publikacja albumowa składa się z fotografii oraz kadrów filmowych wybranych z licznych archiwów fotograficznych i filmowych w Polsce i na świecie. Te wizualne świadectwa powstały w latach 1940–1948 w getcie warszawskim i jego ruinach. Prezentowany wybór i układ stanowią autorską koncepcję Anny Duńczyk-Szulc i dr Agnieszki Kajczyk.
W książce po raz pierwszy opublikowane zostaną nieznane materiały z powstania w getcie. Fotografie i filmy pochodzą z ŻIH i Muzeum Warszawy, a także z IPN, Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, FINA, z Izraela – Yad Vashem i Ghetto Fighters’ House Museum, ze Stanów Zjednoczonych – United States Holocaust Memorial Museum i YIVO, jak również z Bundesarchiv w Niemczech.
Oprócz materiału wizualnego publikacja zawiera teksty: uznanej badaczki Janiny Struk, autorki pionierskiej monografii Holocaust w fotografiach. Interpretacje dowodów, oraz dr. Tomasza Szerszenia, antropologa kultury, autora nagradzanej książki Wszystkie wojny świata.
Anna Duńczyk-Szulc – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współkuratorką wystawy stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, była odpowiedzialna merytorycznie za fotografie prezentowane na wystawie czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9″, jest też redaktorką książki „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane”. Obecnie pełni funkcję wicedyrektorki Muzeum Warszawy.
dr Agnieszka Kajczyk – kulturoznawczymi, historyczka, kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma. Autorka „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”, współautorka książki „Archiwum ważniejsze niż życie” oraz artykułów na temat powojennych filmów żydowskich.