Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Odwiedź nas

 • O muzeum

   Niezwykłe historie zwykłych rzeczy

   Warszawa to miasto-fenomen. Podobnie jest z Muzeum Warszawy. Ich historie są bliźniacze. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane ze zgliszczy.

   Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Nowa wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.

   Historie rzeczy warszawskich można jednak poznać nie tylko w siedzibie głównej, oglądając wystawę na Rynku Starego Miasta, lecz również odwiedzając Muzeum Warszawy w jednej z 9 pozostałych lokalizacji. Każde z tych miejsc kształtuje swój program niezależnie. Składają się na niego nie tylko wystawy stałe, lecz również różnorodne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady, oprowadzania, zajęcia rodzinne, koncerty i wiele innych.

    

 • Wystawy

   Rzeczy warszawskie

   Wybraliśmy 7352 muzealia ze zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. To wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Pokazujemy je w 21 gabinetach tematycznych.

   Spacerując po wnętrzach gabinetów, szukaj wyróżnionych eksponatów oraz ich obszerniejszych opisów umieszczonych na szarych tablicach. Poznanie różnorodnych biografii pojedynczych przedmiotów – zebranych w książce „Rzeczy warszawskie”, dostępnej w księgarni muzealnej – to klucz do zrozumienia złożonych dziejów Warszawy.

   Nie opowiadamy jednej historii miasta. Od tego są podręczniki. W zamian proponujemy historie rzeczy i ich twórców, właścicieli czy użytkowników – kobiet i mężczyzn. To Ty decydujesz, którym rzeczom warszawskim warto przyjrzeć się bliżej.

    

   Dane warszawskie

   Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są jej mieszkanki i mieszkańcy? Skąd się wzięli? Jak zmieniały się warunki życia? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dane warszawskie to kompendium wiedzy, dzięki któremu uchwycisz specyfikę stolicy.

   Zadbaliśmy o stronę wizualną wykresów, map i infografik, żeby łatwo odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie. Ta część wystawy jest zarówno do czytania, jak i oglądania.

   Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat miasta i jego mieszkańców. Wskazują na wydarzenia i zjawiska, które nadały Warszawie obecny kształt i charakter.

    

   Dzieje kamienic

   Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania.

 • Dojazd

   Muzeum Warszawy
   Rynek Starego Miasta 28-42
   (wejście główne znajduje się w kamienicy 42)
   00-272 Warszawa

   Kontakt:
   +48 22 277 44 02

   W trosce o Twoją wygodę oraz środowisko naturalne proponujemy skorzystanie ze środków transportu publicznego.

   Aktualne rozkłady jazdy są dostępne na stronie ztm.waw.pl
   Informacja o sieci stacji rowerowych Veturilo na veturilo.waw.pl

 • Godziny otwarcia

   wtorek–niedziela, 10.00–19.00

   poniedziałek, Muzeum nieczynne

    

   • siedziby głównej na Rynku Starego Miasta;
   • Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego;
   • Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry.

    

   Sprawdź, jak pracujemy w święta

    

   Kawiarnia Lapidarium Cafe jest czynna w godzinach 10.00–20.00

 • Bilety

   Bilety indywidualne:

   • bilet ulgowy 15 zł
   • bilet normalny 20 zł

    

   Bilety grupowe powyżej 5 osób:

   • bilet ulgowy 12 zł
   • bilet normalny 18 zł

   Wstęp wolny: czwartek

    

   Kup bilet online

    

   Od 1 września do 30 listopada 2018 r. z Kartą warszawiaka i Kartą młodego warszawiaka wejdziesz za złotówkę.

   Bilet indywidualny upoważnia też do zwiedzania Muzeum Warszawskiej Pragi.

   W cenę biletu jest wliczony audioprzewodnik, który możesz pobrać w kasie. Sprawdź również ścieżki znanych warszawianek i warszawiaków.

    

   Regulamin zwiedzania

 • Dostępność

   Osoby z niepełnosprawnością ruchową

   ― Wejście przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się od ulicy Nowomiejskiej 8.

   ― Dla osób poruszających się na wózkach dostępne są poziomy: -1, 0, +1, +2.

   ― Przystosowane toalety są oznaczone i znajdują się na poziomach: -1, 0, +1.

   ― Obsługa dysponuje wózkiem o odpowiednich wymiarach.

   Osoby z niepełnosprawnością wzroku

   ― W kasie muzeum możesz nieodpłatnie wypożyczyć plany tyflograficzne muzeum. Mapa każdego poziomu muzeum znajduje się na osobnej planszy z opisem w druku powiększonym i w alfabecie Braille’a.

   ― W kasie muzeum możesz również nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z wgraną audiodeskrypcją wybranych obiektów.

   ― We wszystkich gabinetach muzeum dostępne są publikacje w druku powiększonym i w alfabecie Braille’a z tyflografikami wybranych obiektów. Zawierają ogólne informacje o danym gabinecie oraz teksty dotyczące wybranych obiektów. Publikacje są również dostępne w czytelni muzeum.

   ― Czytelnia Muzeum Warszawy dysponuje czytnikiem dla osób z dysfunkcją wzroku.

   ― Do muzeum zapraszamy także z psem przewodnikiem i psem asystującym.

   ― W kilku miejscach ekspozycji znajdziesz pudła edukacyjne. Znajdują się w nich przedmioty nawiązujące do naszej wystawy, które wykorzystywane są w czasie zajęć edukacyjnych dla osób z dysfunkcją wzroku.

   Osoby z niepełnosprawnością słuchu

   ― Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowaliśmy specjalny przewodnik: to aplikacja wgrana na tablety, które możesz wypożyczyć w kasie muzeum. Aplikacja zawiera ścieżkę zwiedzania z filmami dotyczącymi każdego gabinetu w Polskim Języku Migowym.

   Osoby z niepełnosprawnością intelektualną

   ― Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu opracowaliśmy dwie broszury z tekstem łatwym do czytania. Pierwsza z nich pt. „Rzeczy warszawskie i ich muzeum. Krótki przewodnik. Wystawa główna” dotyczy siedziby głównej Muzeum Warszawy. Druga broszura pt. „Muzeum Warszawy x10. Znajdź nas” jest informatorem o wszystkich oddziałach Muzeum Warszawy.

    

   Audioprzewodnik

 • Lubimy zwierzęta

   Do Muzeum Warszawy można wejść z małym psem towarzyszącym.

 • Więcej niż muzeum

   Księgarnia

   Znajdziesz tu doskonałe pomysły na prezent: nagradzane wydawnictwa, albumy, katalogi wystaw i zbiorów, reprodukcje rycin, map i planów miasta, książki dla najmłodszych oraz estetyczne pamiątki z Warszawy.

   Kawiarnia Lapidarium Cafe

   Kawiarnia oferuje starannie parzoną kawę i herbatę Harney & Son, a także pyszne śniadania, obiady i desery. W karcie znajdują się również alkohole – eleganckie drinki, lokalne nalewki oraz piwa rzemieślnicze.

   Kino Syrena

   Projekcje filmów „Warszawa nie zapomni” (co 30 minut) i „Uratowane z Potopu” (14:30) odbywają się od wtorku do niedzieli. W piątkowe i sobotnie popołudnia zapraszamy na pokazy kina poświęconego kulturze, sztuce i tematyce miejskiej.

   Biblioteka

   Biblioteka udostępnia zbiory na miejscu. Znajdziesz tutaj wydawnictwa polskie i zagraniczne poświęcone Warszawie, m. in. albumy, przewodniki, czasopisma, a także książki o stolicy dla każdego. Ściany czytelni zdobią rysunki przeniesione z siedziby wydawnictwa ISKRY.

   Piwnice staromiejskie

   Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta przedstawia późnośredniowieczne podziemia.

   Lapidarium

   Dziedziniec Muzeum Warszawy to miejsce, gdzie można odpocząć przy kawiarnianych stolikach i zagrać w młynek – jedną z najstarszych gier na świecie.

   Punkt widokowy

   Tutaj możesz podziwiać widok na Rynek Starego Miasta oraz dachy Starego i Nowego Miasta. Na horyzoncie dostrzec można również sylwetkę Stadionu Narodowego.