fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Zaplanuj wizytę

 • O Muzeum

   Niezwykłe historie zwykłych rzeczy

   Warszawa to miasto-fenomen. Podobnie jest z Muzeum Warszawy. Ich historie są bliźniacze. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane ze zgliszczy.

   Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Nowa wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.

   Historie rzeczy warszawskich można jednak poznać nie tylko w siedzibie głównej, oglądając wystawę na Rynku Starego Miasta, lecz również odwiedzając Muzeum Warszawy w jednej z 9 pozostałych lokalizacji. Każde z tych miejsc kształtuje swój program niezależnie. Składają się na niego nie tylko wystawy stałe, lecz również różnorodne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady, oprowadzania, zajęcia rodzinne, koncerty i wiele innych.

    

 • Wystawa główna

   Rzeczy warszawskie

   Wybraliśmy 7352 muzealia ze zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. To wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Pokazujemy je w 21 gabinetach tematycznych.

   Spacerując po wnętrzach gabinetów, szukaj wyróżnionych eksponatów oraz ich obszerniejszych opisów umieszczonych na szarych tablicach. Poznanie różnorodnych biografii pojedynczych przedmiotów – zebranych w książce „Rzeczy warszawskie”, dostępnej w księgarni muzealnej – to klucz do zrozumienia złożonych dziejów Warszawy.

   Nie opowiadamy jednej historii miasta. Od tego są podręczniki. W zamian proponujemy historie rzeczy i ich twórców, właścicieli czy użytkowników – kobiet i mężczyzn. To Ty decydujesz, którym rzeczom warszawskim warto przyjrzeć się bliżej.

    

   Dane warszawskie

   Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są jej mieszkanki i mieszkańcy? Skąd się wzięli? Jak zmieniały się warunki życia? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dane warszawskie to kompendium wiedzy, dzięki któremu uchwycisz specyfikę stolicy.

   Zadbaliśmy o stronę wizualną wykresów, map i infografik, żeby łatwo odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie. Ta część wystawy jest zarówno do czytania, jak i oglądania.

   Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat miasta i jego mieszkańców. Wskazują na wydarzenia i zjawiska, które nadały Warszawie obecny kształt i charakter.

    

   Dzieje kamienic

   Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania.

 • Wystawy czasowe

   13 września 2019 – 5 stycznia 2020

   „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”

   Oddajemy głos mieszkańcom Warszawy, uczestnikom obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Naszymi przewodnikami po wystawie będą autorzy relacji nadesłanych w 1948 roku na konkurs Pamiętnik warszawiaka.

   To niepowtarzalna szansa spojrzenia na warszawski wrzesień 1939 roku z perspektywy zwykłych ludzi, którzy spisali swoje wrażenia zaledwie kilka lat po opisywanych wydarzeniach.

   Wybrane, indywidualne losy będą towarzyszyć zwiedzającym w formie nagrań. Cytaty z pamiętników dopełnią fotografie, dokumenty i pamiątki.

   Więcej o wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” | Kup bilet

   Więcej o wystawach czasowych w Muzeum Warszawy

 • Dojazd

   Muzeum Warszawy
   Rynek Starego Miasta 28-42
   (wejście główne znajduje się w kamienicy 42)
   00-272 Warszawa

   Kontakt:
   +48 22 277 44 02

   W trosce o Twoją wygodę oraz środowisko naturalne proponujemy skorzystanie ze środków transportu publicznego.

   Aktualne rozkłady jazdy są dostępne na stronie ztm.waw.pl
   Informacja o sieci stacji rowerowych Veturilo na veturilo.waw.pl

 • Godziny otwarcia

 • Bilety

   Wszystkie bilety nabyć można w kasie Muzeum i online.
   W cenę biletu jest wliczony audioprzewodnik, który możesz pobrać w kasie. Polecamy także zwiedzanie ścieżkami znanych warszawianek i warszawiaków.

   Bilet indywidualny na wystawę stałą i czasową

   • normalny 25 zł
   • ulgowy 18 zł

   Bilet indywidualny na wystawę stałą*

   • normalny 20 zł
   • ulgowy 15 zł 

   *Upoważnia do zwiedzania także Muzeum Warszawskiej Pragi w ciągu 7 dni od daty zakupu.


   Bilet indywidualny na wystawę czasową

   • normalny 12 zł
   • ulgowy 7 zł 

   Bilet grupowy powyżej 10 osób

   • normalny 14 zł za osobę
   • ulgowy 8 zł za osobę

   Upoważnia także do drugiego wejścia w ciągu miesiąca od daty zakupu.


   Bilet rodzinny (2 dorosłych + maks. 6 dzieci)

   • 50 zł na wystawę stałą i czasową
   • 40 zł na wystawę stałą
   • 20 zł na wystawę czasową

   Bilet turystyczny na 7 dni do wszystkich lokalizacji Muzeum Warszawy

   • normalny 60 zł
   • ulgowy 40 zł

   Wstęp wolny: czwartek (nie dotyczy wstępu na wystawę czasową)


   Oferujemy możliwość zwiedzania Muzeum z przewodnikiem (60–90 minut)
   • Oprowadzanie w j. polskim 100 zł
   • Oprowadzanie w j. angielskim 200 zł

   W celu umówienia konkretnego terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji Muzealnej:
   tel.+48 665 645 603 lub edukacja@muzeumwarszawy.pl


   Zniżki do biletów na wystawy stałe i czasowe, zarówno normalnych, jak i ulgowych. Prosimy o okazanie Karty w kasie Muzeum:

   • Karta Dużej Rodziny 30%
   • Karta Warszawiaka 30%
   • Karta Młodego Warszawiaka 30%
    Nie dotyczy Muzeum Drukarstwa, Barbakanu i Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry

   Kup bilet online

   Regulamin zwiedzania

 • Dostępność

 • Lubimy zwierzęta

   Do Muzeum Warszawy można wejść z małym psem towarzyszącym na smyczy.

 • Więcej niż Muzeum

   Księgarnia

   Znajdziesz tu doskonałe pomysły na prezent: nagradzane wydawnictwa, albumy, katalogi wystaw i zbiorów, reprodukcje rycin, map i planów miasta, książki dla najmłodszych oraz estetyczne pamiątki z Warszawy.

   Kawiarnia Lapidarium Cafe

   Kawiarnia oferuje starannie parzoną kawę i herbatę Harney & Son, a także pyszne śniadania, obiady i desery. W karcie znajdują się również alkohole – eleganckie drinki, lokalne nalewki oraz piwa rzemieślnicze.

   Kino Syrena

   Projekcje filmu „Warszawa nie zapomni” odbywają się na życzenie w godzinach otwarcia muzeum. Film „Uratowane z potopu” wyświetlany jest od wtorku do czwartku o godz. 17.00. W czwartkowe i sobotnie popołudnia zapraszamy z kolei na pokazy premierowych tytułów, obrazów z najważniejszych festiwali oraz filmów o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej.

   Biblioteka

   Biblioteka udostępnia zbiory na miejscu. Znajdziesz tutaj wydawnictwa polskie i zagraniczne poświęcone Warszawie, m. in. albumy, przewodniki, czasopisma, a także książki o stolicy dla każdego. Ściany czytelni zdobią rysunki przeniesione z siedziby wydawnictwa ISKRY.

   Piwnice staromiejskie

   Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta przedstawia późnośredniowieczne podziemia.

   Lapidarium

   Dziedziniec Muzeum Warszawy to miejsce, gdzie można odpocząć przy kawiarnianych stolikach i zagrać w młynek – jedną z najstarszych gier na świecie.

   Punkt widokowy

   Tutaj możesz podziwiać widok na Rynek Starego Miasta oraz dachy Starego i Nowego Miasta. Na horyzoncie dostrzec można również sylwetkę Stadionu Narodowego.