fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Zaplanuj wizytę

 • O Muzeum

   Niezwykłe historie zwykłych rzeczy

   Warszawa to miasto-fenomen. Podobnie jest z Muzeum Warszawy. Ich historie są bliźniacze. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane ze zgliszczy.

   Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Nowa wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.

   Historie rzeczy warszawskich można jednak poznać nie tylko w siedzibie głównej, oglądając wystawę na Rynku Starego Miasta, lecz również odwiedzając Muzeum Warszawy w jednej z 9 pozostałych lokalizacji. Każde z tych miejsc kształtuje swój program niezależnie. Składają się na niego nie tylko wystawy stałe, lecz również różnorodne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady, oprowadzania, zajęcia rodzinne, koncerty i wiele innych.

 • Wystawa główna

   Rzeczy warszawskie

   Wybraliśmy 7352 muzealia ze zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. To wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Pokazujemy je w 21 gabinetach tematycznych.

   Spacerując po wnętrzach gabinetów, szukaj wyróżnionych eksponatów oraz ich obszerniejszych opisów umieszczonych na szarych tablicach. Poznanie różnorodnych biografii pojedynczych przedmiotów – zebranych w książce „Rzeczy warszawskie”, dostępnej w księgarni muzealnej – to klucz do zrozumienia złożonych dziejów Warszawy.

   Nie opowiadamy jednej historii miasta. Od tego są podręczniki. W zamian proponujemy historie rzeczy i ich twórców, właścicieli czy użytkowników – kobiet i mężczyzn. To Ty decydujesz, którym rzeczom warszawskim warto przyjrzeć się bliżej.

   Dane warszawskie

   Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są jej mieszkanki i mieszkańcy? Skąd się wzięli? Jak zmieniały się warunki życia? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dane warszawskie to kompendium wiedzy, dzięki któremu uchwycisz specyfikę stolicy.

   Zadbaliśmy o stronę wizualną wykresów, map i infografik, żeby łatwo odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie. Ta część wystawy jest zarówno do czytania, jak i oglądania.

   Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat miasta i jego mieszkańców. Wskazują na wydarzenia i zjawiska, które nadały Warszawie obecny kształt i charakter.

   Dzieje kamienic

   Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania.

 • Wystawy czasowe

   22 WRZEŚNIA 2021 – 30 STYCZNIA 2022

   Sayam Ghosh: Jak powraca las

   Jak powraca las to opowieść o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat: w Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. W dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany i warto przyglądać się im również z perspektywy sztuki.  

   Wystawa to wynik dogłębnego researchu i bliskiej współpracy Sayama Ghosha z naukowcami z Kampinoskiego Parku Narodowego. Sayam Ghosh, urodził się i dorastał w Kalkucie, a w Polsce mieszka od ośmiu lat. Warszawę i jej okolice wybrał na temat swojej twórczości fotograficznej.

   Wystawa inauguruje działalność Galerii Rynek 30, która będzie nowym miejscem dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta.

   Bilet wstępu do Galerii Rynek 30 w cenie 1 złoty.

   Dowiedz się więcej o wystawie.

   grafika z 4 trójkątów, najwyżej roślina na czarnym tle, niżej stare zdjęcie sosnowego lasu, kolejne grafika systemu korzeniowego, ostatnie konar drzewa wystający z wody

   2 GRUDNIA 2021 – 30 LIPCA 2022

   Pałac. Interwencja artystyczna Diany Lelonek

   Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.

   Muzea pokazują publiczności niewielki ułamek swoich zbiorów. Szacuje się, że to od trzech do pięciu procent tego, co zgromadziły. Kolekcja Muzeum Warszawy to ponad 300 tys. obiektów, w większości ukrytych przed zwiedzającymi w magazynach. To do nich zaproszona została Diana Lelonek.

   Spojrzenie artystki przykuły kartony pełne potłuczonych naczyń, płytek podłogowych i stiuków, resztek jedzenia, ości ryb i kości zwierząt. Choć nie wyglądają jak pałacowe skarby, to pozostałości życia toczącego się w różnych okresach w miejscu, w którym stał Pałac Saski.

   Dowiedz się więcej o interwencji artystycznej Diany Lelonek.

   grafika. brązowe tło, na pierwszym planie kartonowe pudełko, wystaje z niego fragment detalu architektonicznego, napis złoty pałac na kartonie

   18 LISTOPADA 2021 – 20 MARCA 2022

   Niewidoczne. Historie warszawskich służących

   Muzeum Warszawy prezentuje pierwszą wystawę opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.

   Na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek.

   Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy przedstawione zostaną różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek.

   Uzupełnieniem wystawy jest książka pod tym samym tytułem.

   Dowiedz się więcej o wystawie.

   Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

 • Dojazd

   Muzeum Warszawy
   Rynek Starego Miasta 28-42
   (wejście główne znajduje się w kamienicy 42)
   00-272 Warszawa

   Kontakt:
   +48 22 277 44 02

   W trosce o Twoją wygodę oraz środowisko naturalne proponujemy skorzystanie ze środków transportu publicznego.

   Aktualne rozkłady jazdy są dostępne na stronie ztm.waw.pl
   Informacja o sieci stacji rowerowych Veturilo na veturilo.waw.pl

 • Godziny otwarcia

   wtorek, środa, piątek, niedziela 11:00 – 18:00

   czwartek, sobota 11:00 – 20:00

   Sprawdź, jak pracujemy w święta.

   Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się:

   • – na godzinę przed zamknięciem w przypadku siedziby głównej,
   • – na 30 minut przed zamknięciem w przypadku oddziałów.

   Wystawa jest duża i czas zwiedzania może wynieść od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

 • Bilety

   Wszystkie bilety nabyć można w kasie Muzeum i online.

   Studenci i uczniowie wchodzą do Muzeum za 5!

   Bilety indywidualne dla uczniów i studentów do ukończenia 26 roku życia za okazaniem ważnej legitymacji. Nie dotyczy zwiedzania z przewodnikiem, na które obowiązuje bilet ulgowy.

   bilet ulgowy uczniowski 5 zł

   bilet ulgowy studencki 5 zł

   Bilet indywidualny normalny

   normalny 20 zł na wystawę stałą

   normalny 12 zł na wystawy czasowe

   normalny 25 zł łączony wystawa stała + czasowe

   Bilet indywidualny ulgowy

   ulgowy 15 zł na wystawę stałą

   ulgowy 7 zł na wystawy czasowe

   ulgowy 18 zł łączony wystawa stała + czasowe

    

   Bilet indywidualny łączony upoważnia do dwóch wejść na wystawę stałą i czasową, z czego jedno w terminie widniejącym na bilecie, a drugie w ciągu 30 dni od daty widniejącej na bilecie.

   Wszystkie bilety indywidualne uprawniają do zwiedzania Muzeum Warszawskiej Pragi w ciągu siedmiu dni od daty widniejącej na bilecie.

    

   Bilet grupowy  powyżej 10 osób na wystawę stałą

   normalny 14 zł za osobę

   ulgowy 8 zł za osobę

   Bilet rodzinny (2 dorosłych + maks. 6 dzieci)

   40 zł na wystawę stałą

   20 zł na wystawę czasową

   50 zł na wystawę stałą i czasową

    

   Bilet turystyczny

   Bilet turystyczny normalny 60 zł
   (bilet ważny 7 dni na wszystkie lokalizacje)

   Bilet turystyczny ulgowy 40 zł
   (bilet ważny 7 dni na wszystkie lokalizacje)

    

   Bilet roczny (ważny 365 dni od dnia zakupu) – upoważniający do zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych we wszystkich aktualnie czynnych lokalizacjach Muzeum Warszawy.

   Normalny 100 zł

   Ulgowy 70 zł

   Regulamin zakupu biletu rocznego.

    

   Zniżki do biletów normalnych i ulgowych

   Za okazaniem Karty w kasie Muzeum:

   Karta Dużej Rodziny 30%

   Karta Warszawiaka 30%

   Karta Młodego Warszawiaka 30%

   Nie dotyczy Barbakanu i Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry.

   Kup bilet online

   Tymczasowy regulamin zwiedzania

   Sprawdź komu przysługują zniżki i darmowy wstęp do Muzeum

    

   Czwartek wstęp wolny na wystawę główną i czasową.

    

   Audioprzewodniki muzealne są tymczasowo niedostępne. Zachęcamy do skorzystania z audioprzewodnika na naszej stronie we własnym telefonie.

 • Bilet roczny

   Bilet roczny (ważny 365 dni od dnia zakupu) – upoważniający do zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych we wszystkich aktualnie czynnych lokalizacjach Muzeum Warszawy.

   Normalny 100 zł

   Ulgowy 70 zł

   Regulamin zakupu biletu rocznego.

   na beżowym tle dwa bilety formatu dowodu osobistego, przód niebieski z napisem bilet roczny, logo muzeum warszawy i falami, z tyłu biały rewers z napisem bilet roczny, numer biletu, data ważności

 • Zwiedzaj z przewodnikiem

   W każdą niedzielę o 12.00 zapraszamy na oprowadzania po wystawie głównej w cenie biletu wstępu. (60 minut)
   W każdą niedzielę o 16.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej przez naszych edukatorów w cenie biletu wstępu. (60 minut)

   Dostępna jest również usługa przewodnicka w innych dniach otwarcia Muzeum:
   przewodnik w języku polskim 100 zł
   przewodnik w języku angielskim 200 zł

   Oferujemy dwie ścieżki zwiedzania:

    1. Spacer śladem historii kamienic Muzeum Warszawy (90 minut)
    2. Spacer śladem najciekawszych obiektów na (90 minut)

   Dowiedz się więcej o naszych oprowadzaniach.

   W celu umówienia konkretnego terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji Muzealnej:
   Maksymalna liczba uczestników: 15 osób
   Terminy: czwartek – niedziela
   Rezerwacje: edukacja@muzeumwarszawy.pl, t: +48 22 277 43 78
   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:
   – preferowana data spaceru,
   – preferowana godzina,
   – temat oprowadzania,
   – dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).


   Zapraszamy również na Ciekawi Warszawy. Spotkania w muzeum. W małych grupach spotkamy się z dziełami sztuki i historią Warszawy. Oferta przeznaczona jest dla uczniów od przedszkola do szkół średnich. Nasi edukatorzy podczas spacerów i spotkań w Muzeum poruszą tematy bliskie miastu od legend, przez Wisłę, po design.

   Tematy spotkań i więcej informacji

   Informacje praktyczne:
   Maksymalna liczba uczestników: 5 osób (w tym opiekun grupy)
   Koszt: 50 zł
   Terminy: czwartek–piątek
   Godziny: 12.00–20.00
   Rezerwacje: m: edukacja@muzeumwarszawy.pl, t: +48 22 277 43 78
   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:
   – preferowana data zajęć,
   – preferowana godzina,
   – temat zajęć (wybrany z naszej oferty),
   – imię i nazwisko,
   – wiek dzieci,
   – liczba uczestników i opiekunów,
   – kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).

 • Wirtualne oprowadzanie

   Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą nas odwiedzić stacjonarnie, do zobaczenia naszych zabytkowych kamienic podczas wirtualnego oprowadzania.

   Przejdziemy od piwnic, które pamiętają najstarszych mieszkańców Starego Miasta, po najwyższe piętra. Zobaczcie nasze Gabinety, które kryją Rzeczy warszawskie i ich historie, a dzięki temu poznacie dzieje stolicy i jej mieszkańców. Przygotowaliśmy film pełen historii i anegdot związanych z naszymi zbiorami. W filmie pojawią się m.in. oryginał pomnika Syreny z Rynku Starego Miasta, ponad 500-letnie szaty ostatnich książąt mazowieckich czy osobiste przedmioty należące do legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

   Zwiedzanie dostępne za pośrednictwem serwisu ewejściówki.

   Cena biletu: 5 zł

   KUP BILET 

 • Dostępność

 • Barbakan

 • Kino Syrena

   Kino na życzenie 

   Zorganizuj u nas prywatny pokaz filmowy dla rodziny, dzieci czy grupy znajomych. Jest to okazja na ciekawe i wyjątkowe spędzenie czasu w bezpiecznych warunkach na zamkniętym seansie w kameralnej sali kinowej, w samym sercu starego miasta.

   Informacje praktyczne:
   Maksymalna liczba uczestników: 14 osób
   Koszt: 300 zł płatne w kasie muzeum przed planowanym seansem
   Rezerwacje: edukacja@muzeumwarszawy.pl 

   Daty seansów: mogą odbywać się w dniach otwarcia muzeum, czyli od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.
   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:
   – preferowana data pokazu,
   – preferowana godzina,
   – tytuł filmu,
   – kontakt do zamawiającego (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).

   Więcej informacji i repertuar 


   Warszawa nie zapomni

   Ze względu na obowiązujące limity w kinie może przebywać 14 osób.

   Pokaz filmu można zarezerwować dla grupy minimum 5 osób w godzinach otwarcia muzeum.

   Pojedyncze osoby zapraszamy na pokazy w czwartki:

   • w wersji polskiej o godzinie 15.30
   • w wersji angielskiej o godzinie 16.00

   Oraz w soboty:

   • w wersji polskiej o godzinie 12.30
   • w wersji angielskiej o godzinie 13.00

   Chęć obejrzenia filmu należy zgłosić wcześniej telefonicznie +48 665 645 603 lub mailowo edukacja@muzeumwarszawy.pl.

    Więcej informacji

   Grafika ze zdjęciem. Na różowym tle po prawej stronie projektor filmowy w starym stylu rzuca zdjęcie na prawą stronę. Napis Kino na życzenie

 • Galeria Rynek 30

   Galeria Rynek 30 to przestrzeń dla młodej sceny artystycznej.

   Galeria powstała w sieni jednej z kamienic przy Rynku Starego Miasta.

   Prezentowane są w niej prace młodych artystek i artystów, a także kuratorek i kuratorów podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Jest to także miejsce współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

    

   Godziny otwarcia:

   wtorek, środa, piątek, niedziela 11:00 – 18:00
   czwartek, sobota 11:00 – 20:00

   Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.

   Czwartek wstęp bezpłatny.

   Bilet wstępu do Galerii Rynek 30 w cenie 1 złoty.

 • Lubimy zwierzęta

   Spacerujesz z psem? Wejdź śmiało!

   Muzeum Warszawy można zwiedzać z czworonogiem na smyczy.

   Piesek w lapidarium

 • Więcej niż Muzeum

   Księgarnia

   Znajdziesz tu doskonałe pomysły na prezent: nagradzane wydawnictwa, albumy, katalogi wystaw i zbiorów, reprodukcje rycin, map i planów miasta, książki dla najmłodszych oraz estetyczne pamiątki z Warszawy.

   Kawiarnia 

   Kawiarnia jest obecnie w przebudowie. Zapraszamy wkrótce.

   Biblioteka

   Biblioteka udostępnia zbiory na miejscu. Znajdziesz tutaj wydawnictwa polskie i zagraniczne poświęcone Warszawie, m. in. albumy, przewodniki, czasopisma, a także książki o stolicy dla każdego. Ściany czytelni zdobią rysunki przeniesione z siedziby wydawnictwa ISKRY.

   Piwnice staromiejskie

   Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta przedstawia późnośredniowieczne podziemia.

   Lapidarium

   Dziedziniec Muzeum Warszawy to miejsce, gdzie można odpocząć przy kawiarnianych stolikach i zagrać w młynek – jedną z najstarszych gier na świecie.

   Punkt widokowy

   Tutaj możesz podziwiać widok na Rynek Starego Miasta oraz dachy Starego i Nowego Miasta. Na horyzoncie dostrzec można również sylwetkę Stadionu Narodowego.

   Idealne miejsce do zrobienia wyjątkowego zdjęcia!