fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Zaplanuj wizytę

 • O Muzeum

   Niezwykłe historie zwykłych rzeczy

   Warszawa to miasto-fenomen. Podobnie jest z Muzeum Warszawy. Ich historie są bliźniacze. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane ze zgliszczy.

   Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Nowa wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.

   Historie rzeczy warszawskich można jednak poznać nie tylko w siedzibie głównej, oglądając wystawę na Rynku Starego Miasta, lecz również odwiedzając Muzeum Warszawy w jednej z 9 pozostałych lokalizacji. Każde z tych miejsc kształtuje swój program niezależnie. Składają się na niego nie tylko wystawy stałe, lecz również różnorodne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady, oprowadzania, zajęcia rodzinne, koncerty i wiele innych.

 • Wystawa główna

   Rzeczy warszawskie

   Wybraliśmy 7352 muzealia ze zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. To wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Pokazujemy je w 21 gabinetach tematycznych.

   Spacerując po wnętrzach gabinetów, szukaj wyróżnionych eksponatów oraz ich obszerniejszych opisów umieszczonych na szarych tablicach. Poznanie różnorodnych biografii pojedynczych przedmiotów – zebranych w książce „Rzeczy warszawskie”, dostępnej w księgarni muzealnej – to klucz do zrozumienia złożonych dziejów Warszawy.

   Nie opowiadamy jednej historii miasta. Od tego są podręczniki. W zamian proponujemy historie rzeczy i ich twórców, właścicieli czy użytkowników – kobiet i mężczyzn. To Ty decydujesz, którym rzeczom warszawskim warto przyjrzeć się bliżej.

   Dane warszawskie

   Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są jej mieszkanki i mieszkańcy? Skąd się wzięli? Jak zmieniały się warunki życia? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dane warszawskie to kompendium wiedzy, dzięki któremu uchwycisz specyfikę stolicy.

   Zadbaliśmy o stronę wizualną wykresów, map i infografik, żeby łatwo odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie. Ta część wystawy jest zarówno do czytania, jak i oglądania.

   Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat miasta i jego mieszkańców. Wskazują na wydarzenia i zjawiska, które nadały Warszawie obecny kształt i charakter.

   Dzieje kamienic

   Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania.

    

   Wystawa jest przyjazna dla osób wysoko wrażliwych na bodźce – nie ma na niej ostrego światła, ani głośnych dźwięków.

 • Wystawy czasowe

   21 MARCA – 1 WRZEŚNIA 2024 roku

   Julia Keilowa. Projektantka

   Ikona polskiego wzornictwa. Julia Keilowa projektowała przedmioty codziennego użytku w stylu art déco, a artystyczne wykształcenie i doświadczenie rzeźbiarskie sprawiły, że wypracowała własny, wyrazisty styl. Dzięki popularności platernictwa, techniki pokrywania wyrobów z metali nieszlachetnych cienką powłoką srebra lub złota, przedmioty jej projektu trafiły na salony II Rzeczpospolitej, a sama Keilowa zyskała sławę i uznanie.

   Dziś metaloplastyka Keilowej należy do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa, a jej prace są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim, pożądane w kolekcjach publicznych i prywatnych.

   Dowiedz się więcej o wystawie.

   Zwiedzaj z przewodnikiem:

   Przewodnik w języku polskim: 200 zł
   Przewodnik w języku obcym: 300 zł
   Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
   Terminy: wtorek – niedziela
   Rezerwacje: edukacja@muzeumwarszawy.pl, +48 22 277 43 78

   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji: preferowana data spaceru, preferowana godzina, temat oprowadzania, dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).

 • Dojazd

   Muzeum Warszawy
   Rynek Starego Miasta 28-42
   (wejście główne znajduje się w kamienicy 42)
   00-272 Warszawa

   Kontakt:
   +48 22 277 44 02

   W trosce o Twoją wygodę oraz środowisko naturalne proponujemy skorzystanie ze środków transportu publicznego.

   Aktualne rozkłady jazdy są dostępne na stronie wtp.waw.pl
   Informacja o sieci stacji rowerowych Veturilo na veturilo.waw.pl

 • Godziny otwarcia

   Godziny otwarcia wystawy stałej:

   wtorek, środa, piątek, niedziela 10:00 – 18:00
   czwartek 10:00 – 20:00
   sobota 10:00 – 19:00

   Godziny otwarcia wystawy czasowej:

   wtorek, środa, piątek sobota 11:00 – 19:00
   czwartek 11:00 – 20:00
   niedziela 11:00 – 18:00

   Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się na godzinę przed zamknięciem w przypadku siedziby głównej.

   Wystawa stała jest duża. Czas zwiedzania może wynieść od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

   Jak pracujemy w święta?

   29-31 marca, 1 kwietnia – zamknięte
   1, 3, 30 maja – otwarte
   15 sierpnia – otwarte
   1 listopada – zamknięte
   11 listopada – otwarte
   24-26, 31 grudnia – zamknięte

 • Bilety

   Wszystkie bilety do kupienia w kasie biletowej i online. Zakup biletów za pośrednictwem strony internetowej gwarantuje pierwszeństwo wejścia.

   Bilet indywidualny

   normalny 25 zł/ulgowy 18 zł na wystawę stałą
   normalny 20 zł/ulgowy 15 zł na wystawy czasowe
   normalny 35 zł/ulgowy 25 zł łączony wystawa stała + czasowe

   Bilet indywidualny łączony upoważnia do dwóch wejść na wystawę stałą i czasową, z czego jedno w terminie widniejącym na bilecie, a drugie w ciągu 30 dni od daty widniejącej na bilecie.

   Bilety indywidualne uprawniają do zwiedzania Muzeum Warszawskiej Pragi w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od daty widniejącej na bilecie.

   Bezpłatny wstęp na wystawy stałe i czasowe przysługuje osobom z niepełnosprawnością (po okazaniu legitymacji lub zaświadczenia o niepełnosprawności) oraz towarzyszącemu im opiekunowi. Jednej osobie z niepełnosprawnością może towarzyszyć jeden opiekun.

    

   Bilet grupowy (powyżej 10 osób na wystawę stałą)
   normalny 18 zł/ulgowy 12 zł za osobę

   Bilet rodzinny (maksymalnie 2 dorosłych + od 1 do 6 dzieci)
   50 zł na wystawę stałą
   40 zł na wystawę czasową
   70 zł na wystawę stałą i czasową

    

   Bilet wejście na Punkt Widokowy (brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową): normalny 10 zł/ ulgowy 7 zł

   Tutaj możesz podziwiać widok na Rynek Starego Miasta oraz dachy Starego i Nowego Miasta. Na horyzoncie dostrzec można również sylwetkę Stadionu Narodowego. Idealne miejsce do zrobienia wyjątkowego zdjęcia!

    

   Bilet roczny (ważny 365 dni od dnia zakupu) – upoważniający do zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych we wszystkich aktualnie czynnych lokalizacjach Muzeum Warszawy.

   normalny 150 zł/ulgowy 110 zł

   Regulamin zakupu biletu rocznego.

   Regulamin zwiedzania.

   Zniżki do biletów indywidualnych (za okazaniem Karty):

   Karta Dużej Rodziny 30%,
   Karta Warszawiaka 30%,
   Karta Młodego Warszawiaka 30%,
   WARSAW PASS.

   Sprawdź komu przysługują zniżki i darmowy wstęp.

   Czwartek – bezpłatny wstęp.

 • Bilet roczny

   Bilet roczny (ważny 365 dni od dnia zakupu) – upoważniający do zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych we wszystkich aktualnie czynnych lokalizacjach Muzeum Warszawy.

   Normalny 150 zł
   Ulgowy 110 zł

   Regulamin zakupu biletu rocznego.

   na beżowym tle dwa bilety formatu dowodu osobistego, przód niebieski z napisem bilet roczny, logo muzeum warszawy i falami, z tyłu biały rewers z napisem bilet roczny, numer biletu, data ważności

 • Zwiedzaj z przewodnikiem

   Oprowadzania po wystawie głównej w cenie biletu wstępu – w każdą niedzielę o 12:00 (60 minut).

   Usługa przewodnicka w innych dniach otwarcia Muzeum:

    • przewodnik w języku polskim 200 zł
    • przewodnik w języku obcym 300 zł

   Oferujemy dwie ścieżki zwiedzania:

    • Spacer śladem historii kamienic Muzeum Warszawy (90 minut)
    • Spacer śladem najciekawszych obiektów (90 minut)

   Dowiedz się więcej o naszych oprowadzaniach.

   Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
   Terminy: wtorek – niedziela
   Rezerwacje: edukacja@muzeumwarszawy.pl, +48 22 277 43 78
   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:

    • – preferowana data spaceru,
    • – preferowana godzina,
    • – temat oprowadzania,
    • – dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).

   Lekcje muzealne

   Zajęcia łączą treści historyczne, obyczajowe i społeczne. Dotykamy tematów ważnych, takich jak postawa obywatelska, wielokulturowość czy nowoczesny patriotyzm. Rozmawiamy o mieście i jego przeszłości, ale śmiało patrzymy też w przyszłość. Angażujemy uczestników różnymi działaniami interaktywnymi, grami, zagadkami, działaniem twórczym, by wizyta w muzeum stanowiła niezapomniane przeżycie.

   Koszt lekcji: 250 zł (j. polski), 330 zł (j. obcy)
   Dowiedz się więcej.

   Grafika ze zdjęciem. Na granatowym tle okrągłe zdjęcie chłopca w muzeum. Obok napis Ciekawi warszawy. Spotkania w muzeum. wokół zdjęcia symbole wykrzyknik, gwiazdka, hashtag, znak zapytania.

   Ciekawi Warszawy. Spotkania w muzeum

   Spotkania w małych grupach z dziełami sztuki i historią Warszawy. Oferta dla rodzin z dziećmi lub młodzieżą, którzy chcą uczestniczyć w zajęciach w ramach czasu wolnego lub nauczania domowego. Nasi edukatorzy podczas spacerów i spotkań w Muzeum poruszą tematy bliskie miastu od legend, przez Wisłę, po design.

   Tematy spotkań i więcej informacji.

   Maksymalna liczba uczestników: 8 osób (w tym opiekun grupy)
   Koszt: 150 zł (jęz. polski), 250 zł (jęz. obcy)
   Terminy: wtorek – niedziela
   Godziny: 9.00–17.00
   Rezerwacje: edukacja@muzeumwarszawy.pl, 665 645 603
   Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:

    • – preferowana data zajęć,
    • – preferowana godzina,
    • – temat zajęć (wybrany z naszej oferty),
    • – imię i nazwisko,
    • – wiek dzieci,
    • – liczba uczestników i opiekunów,
    • – kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).
 • Dostępność

   Bezpłatny wstęp na wystawy stałe i czasowe przysługuje osobom z niepełnosprawnością (po okazaniu legitymacji lub zaświadczenia o niepełnosprawności) oraz towarzyszącemu im opiekunowi. Jednej osobie z niepełnosprawnością może towarzyszyć jeden opiekun.

   Raport o stanie dostępności Muzeum Warszawy.pdf

   Osoby z niepełnosprawnością wzroku

   osoby z niepełnosprawnością wzroku

   • W wejściu do muzeum znajduje się znacznik TOTUPOINT ułatwiający odnalezienie wejścia.

   W kasie muzeum możesz nieodpłatnie wypożyczyć plany tyflograficzne muzeum. Mapa każdego poziomu muzeum znajduje się na osobnej planszy z opisem w druku powiększonym i w alfabecie Braille’a.

   • W wejściu na wystawę czasową znajduje się tyfloplan.

   • W kasie muzeum możesz również nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z wgraną audiodeskrypcją wybranych obiektów.

   • We wszystkich gabinetach muzeum dostępne są publikacje w druku powiększonym i w alfabecie Braille’a z tyflografikami wybranych obiektów. Zawierają ogólne informacje o danym gabinecie oraz teksty dotyczące wybranych obiektów. Publikacje są również dostępne w Czytelni na poziomie 1 Muzeum.

   • Czytelnia Muzeum Warszawy dysponuje czytnikiem dla osób z dysfunkcją wzroku.

   • Do muzeum zapraszamy także z psem przewodnikiem i psem asystującym.

   Osoby z niepełnosprawnością ruchową

   osoby z niepełnosprawnością rychową

   • Wejście przystosowane dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od ulicy Nowomiejskiej 8.

   Zobacz mapę Muzeum z informacjami nt. trudności architektonicznych i dostępności (PDF, 8.5 MB. Odnośnik otwiera mapę w nowej zakładce)

   Dla osób poruszających się na wózkach dostępne są poziomy: -1, 0, +1, +2, tj.:

   Poziom -1: Gabinet Archeologiczny, Dane Warszawskie, Dzieje Kamienic, Gabinet Świadectwa z getta warszawskiego

   Poziom 0: Gabinet Syren Warszawskich, Gabinet Pomników Warszawskich, Gabinet Suwenirów, Gabinet Pocztówek, Gabinet Planów i Map Warszawy, Gabinet Detali Architektonicznych, kino Syrena, księgarnia, kawiarnia

   Poziom 1: Gabinet Widoków Warszawy, Gabinet Rysunków Architektonicznych, Gabinet Fotografii, Biblioteka, Czytelnia,

   Poziom 2: Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich, Gabinet Portretów,

   Na pozostałych poziomach znajdują się:

   Poziom 3: Gabinet Relikwii, Gabinet Galanterii Patriotycznej, Gabinet Opakowań Firm Warszawskich, Gabinet Ludwika Gocla

   Poziom 4: Gabinet Zegarów Warszawskich, Gabinet Schielów

   Poziom 5, 6: Punkt widokowy

   • Przystosowane toalety są oznaczone i znajdują się na poziomach: -1, 0, +1.

   • Obsługa dysponuje wózkiem o odpowiednich do zwiedzania wymiarach.

   Osoby z niepełnosprawnością słuchu

   ikona niepełnosprawności słuchowej

   • Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowaliśmy specjalny przewodnik: to aplikacja wgrana na tablety, które możesz wypożyczyć w kasie muzeum. Aplikacja zawiera ścieżkę zwiedzania z filmami dotyczącymi każdego gabinetu w Polskim Języku Migowym.

   Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu

   osoby z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu

   • Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu opracowaliśmy trzy broszury z tekstem łatwym do czytania.
   1) Broszura Rzeczy warszawskie i ich muzeum. Krótki przewodnik. Wystawa główna (PDF, 14,1 MB. Odnośnik otwiera plik w nowej zakładce) dotyczy siedziby głównej Muzeum Warszawy.
   2) Broszura Muzeum Warszawy x10. Znajdź nas (PDF, 43,4 MB. Odnośnik otwiera plik w nowej zakładce) jest informatorem o wszystkich oddziałach Muzeum Warszawy.
   3) Karta zadań do zwiedzania wystawy stałej Poznaj Rzeczy warszawskie (PDF, 444 KB. Odnośnik otwiera plik w nowej zakładce), wersja łatwiejsza dla młodszych odwiedzających.

   W kasach muzeum są dostępne do wypożyczenia słuchawki wygłuszające.

   Ciche godziny w Muzeum Warszawy

   piktogram ciche godziny

   Ciche godziny to rozwiązanie dla osób w spektrum autyzmu, wysoko wrażliwych na bodźce oraz wszystkich, którzy preferują spokojniejsze warunki zwiedzania. To czas, w którym wyłączamy dźwięki i zmniejszamy natężenie światła na wystawach.

   Wtorki w godz. 15:00 – 17:00.

   Jednocześnie informujemy, że wystawa stała Muzeum Warszawy jest przyjazna dla osób wysoko wrażliwych na bodźce – nie ma na niej ostrego światła, ani głośnych dźwięków.

   Nowe rozwiązania wprowadzamy dzięki grantowi PFRON „Kultura bez barier” w ramach prac nad poprawą dostępności przestrzeni wystaw czasowych w siedzibie głównej Muzeum Warszawy.

   Info dla rodzin z dziećmi w wózkach

   Siedziba główna Muzeum Warszawy to zabytek, labirynt niewielkich pomieszczeń do których często prowadzą schodki, progi, stopnie.

   Wygodne wejście, dostępne dla wózków, znajduje się od ul. Nowomiejskiej.

   W kasie jest dostępna mapa z wszystkimi utrudnieniami i udogodnieniami. Weź ją ze sobą i wybierz trasę, która będzie dla Ciebie dogodna. Mamy też windę, dojedziesz nią do 2 piętra. Na wyższe kondygnacje prowadzą schody.

   Możesz zostawić wózek w szatni i zwiedzać muzeum z dzieckiem w nosidle, chuście.

   Kącik do karmienia, z przewijakiem, znajduje się na poziomie -1.

   Audiodeskrypcje.

   Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami:

   ul. Zapiecek 1 (jedno miejsce parkingowe)
   ul. Kanonia 8 (dwa miejsca parkingowe)
   ul. Podwale 3 (trzy miejsca parkingowe)
   ul. Podwale 11 (trzy miejsca parkingowe)
   ul. Kilińskiego 1 (jedno miejsce parkingowe)

   Koordynatorka ds. dostępności

   W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorką ds. dostępności w Dziale Edukacji: Karolina Sawicka tel. 22 277 44 38, 605 645 470, karolina.sawicka@muzeumwarszawy.pl lub Działem Edukacji: edukacja@muzeumwarszawy.pl, +48 22 2774438

   Poznaj naszą ofertę edukacyjną. Link do oferty dla szkół.
   Przy każdej lekcji znajdziesz informację o dostępności.

   Stale pracujemy nad dostępnością naszej stałej oferty edukacyjnej. Część lekcji muzealnych dostosowaliśmy dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zapoznaj się z aktualną ofertą.

   Zapisy na zajęcia przyjmuje Dział Edukacji:

   Kontakt: edukacja@muzeumwarszawy.pl, tel. +48 665 645 603

   Aby jak najlepiej dostosować metody pracy i formy przekazu treści edukacyjnych do potrzeb i możliwości Państwa grupy prosimy o uzupełnienie formularza. Formularz rezerwacji

   Zajęcia dla grup osób ze szczególnymi potrzebami.

   Podstawowe informacje o Muzeum Warszawy w PJM:

   Informacje o Muzeum Warszawy napisane tekstem łatwym do czytania. Plik w formacie PDF (522 KB) oraz tekstem łatwym Plik w formacie Word (17 KB).

    

   Muzeum Warszawy zrealizowało przedsięwzięcie grantowe „Poprawa dostępności wystaw czasowych Muzeum Warszaw oraz wydarzeń towarzyszących dla osób ze specjalnymi potrzebami”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

   Wartość grantu: 180.530,00 PLN

   Więcej informacji w zakładce Muzeum dla Wszystkich. Link do strony z informacją.

 • Kino Syrena

   Kino Syrena jest dostępne architektonicznie.

   W wejściu do sali jest rampa.

   W sali jest 5 miejsc dla osób poruszających się na wózku.

   WARSZAWA NIE ZAPOMNI

   • Pokaz filmu można zarezerwować dla grupy minimum 5 osób telefonicznie +48 665 645 603 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00 lub mailowo edukacja@muzeumwarszawy.pl.

   Pojedyncze osoby zapraszamy na pokazy we wtorki i czwartki:

   • wtorek w wersji polskiej o godzinie 14.00
   • wtorek w wersji angielskiej o godzinie 14.30
   • czwartek w wersji polskiej o godzinie 15.30
   • czwartek w wersji angielskiej o godzinie 16.00

   Więcej informacji.

 • Galeria Rynek 30

   Galeria Rynek 30 to przestrzeń dla młodej sceny artystycznej.

   Galeria powstała w sieni jednej z kamienic przy Rynku Starego Miasta.

   Prezentowane są w niej prace młodych artystek i artystów, a także kuratorek i kuratorów podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Jest to także miejsce współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

   Sprawdź aktualne wystawy w Galerii Rynek 30.

   Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.

   Bilet wstępu do Galerii Rynek 30: 1 złoty, czwartek bezpłatny.

 • Biblioteka

   Biblioteka udostępnia zbiory na miejscu. Znajdziesz tutaj wydawnictwa polskie i zagraniczne poświęcone Warszawie, m. in. albumy, przewodniki, czasopisma, a także książki o stolicy dla każdego. Ściany czytelni zdobią rysunki przeniesione z siedziby wydawnictwa ISKRY. Więcej informacji.

   Godziny otwarcia: 9:00-16:00 (wtorek – piątek)
   Elektroniczny katalog zbiorów Biblioteki.

 • Lubimy zwierzęta

   Spacerujesz z psem? Wejdź śmiało!

   Muzeum Warszawy można zwiedzać z czworonogiem na smyczy.

   Piesek w lapidarium