Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich

Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich

Kolekcja sreber i platerów Muzeum Warszawy powstaje od lat pięćdziesiątych XX wieku. Burzliwe dzieje miasta  i ogromne straty z okresu II wojny światowej utrudniają pozyskiwanie reprezentatywnych eksponatów. Dzięki trwającym od ponad sześćdziesięciu lat staraniom udało się nam jednak zgromadzić bogaty i wartościowy zbiór wyrobów stołecznego złotnictwa i platernictwa. W gabinecie przedmioty zostały ułożone według pracowni i firm, w których powstały. Najstarszy eksponat wykonano około 1759  roku, najmłodsze powstały w latach 60.–80. XX wieku.