fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

27.06.2023 / Aktualności, Wydawnictwa

Premiera: „Antologia spojrzeń”

Premiera: „Antologia spojrzeń”

Spotkanie promocyjne wokół książki „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy” wydanej przez Wydawnictwo ŻIH i Muzeum Warszawy.

Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska, a jej gościniami będą autorki książki, Anna Duńczyk-Szulc z Muzeum Warszawy i dr Agnieszka Kajczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5).

Książka dostępna do kupienia na miejscu oraz online w sklepie Muzeum Warszawy.

Alfred Funkiewicz, Budowa pomnika na ukończeniu (odbitka fotograficzna), wiosna 1948 r., Muzeum Warszawy

Publikacja albumowa składa się z fotografii oraz kadrów filmowych wybranych z licznych archiwów fotograficznych i filmowych w Polsce i na świecie. Te wizualne świadectwa powstały w latach 1940–1948 w getcie warszawskim i jego ruinach. Prezentowany wybór i układ stanowią autorską koncepcję Anny Duńczyk-Szulc i dr Agnieszki Kajczyk.

W książce po raz pierwszy opublikowane zostaną nieznane materiały z powstania w getcie. Fotografie i filmy pochodzą z ŻIH i Muzeum Warszawy, a także z IPN, Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, FINA, z Izraela – Yad Vashem i Ghetto Fighters’ House Museum, ze Stanów Zjednoczonych – United States Holocaust Memorial Museum i YIVO, jak również z Bundesarchiv w Niemczech.

Oprócz materiału wizualnego publikacja zawiera teksty: uznanej badaczki Janiny Struk, autorki pionierskiej monografii Holocaust w fotografiach. Interpretacje dowodów, oraz dr. Tomasza Szerszenia, antropologa kultury, autora nagradzanej książki Wszystkie wojny świata.

Anna Duńczyk-Szulc – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współkuratorką wystawy stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, była odpowiedzialna merytorycznie za fotografie prezentowane na wystawie czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9″, jest też redaktorką książki „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane”. Obecnie pełni funkcję wicedyrektorki Muzeum Warszawy.

dr Agnieszka Kajczyk – kulturoznawczymi, historyczka, kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma. Autorka „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”, współautorka książki „Archiwum ważniejsze niż życie” oraz artykułów na temat powojennych filmów żydowskich.

Autor nieznany, delegacja American Jewish Joint Distribution Committee, największej żydowskiej organizacji pomocowej na świecie, ruiny fotografuje Herman Gilman, obok niego Józef Barski (sekretarz generalny Jointu w Warszawie), 1946 r., odbitka fotograficzna, Archiwum Krzysztofa Czajki-Kalinowskiego