fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Kucie kos. Mural Wojciecha Fangora

Kucie kos. Mural Wojciecha Fangora

Kucie kos. Mural Wojciecha Fangora

Mural Kucie kos powstał w 1954 roku na zamówienie ówczesnego dyrektora Muzeum Warszawy, prof. Janusza Durki. Utrzymana w socrealistycznej stylistyce kompozycja podejmuje tematykę przygotowań do powstania styczniowego 1863 roku. Na ścianie mierzącej ponad siedem metrów długości artysta przedstawił trzech półnagich mężczyzn wykuwających na kowadle kosę. Wojciech Fangor namalował ich temperą jajową na płytach sklejki, którymi wcześniej wyłożono ścianę.

Tuż po zakończeniu przez artystę pracy dzieło zasłonięto specjalną konstrukcją. Istnieją dwie teorie o tym, dlaczego tak zrobiono. Pierwsza mówi o zmianie koncepcji wystawy, której autorem był Stanisław Zamecznik, a druga o negatywnej ocenie prof. Stanisława Lorenza, ówczesnego, niezwykle wpływowego dyrektora Muzeum Narodowego.

Po ponad 50 latach, podczas remontu Muzeum Warszawy, podjęto decyzję o przywróceniu muralu na wystawę. Delikatnie zdjęto warstwy sklejki i kratownicy z listewek, dzięki którym dzieło zachowało się w praktycznie idealnym stanie. W kwietniu 2013 roku, podczas uroczystości ponownej prezentacji muralu, Wojciech Fangor sygnował dzieło.