fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 03.02.2024
18:00–19:00

Pokaz filmowy
Kino Syrena
wstęp wolny

Pokaz palestyńsko-japońskich archiwów Tokyo Reels

Pokaz palestyńsko-japońskich archiwów Tokyo Reels

Muzeum Warszawy wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na pokaz trzech filmów kolektywu Subversive Film i spotkanie z Reem Shilleh. Kolektyw założony w 2011 roku ma na celu rzucenie nowego światła na historyczne dzieła związane z Palestyną i regionem, wspieranie działań na rzecz zachowania filmów oraz badanie praktyk archiwalnych. Ich projekty obejmują m.in. ponowne wydawanie cyfrowe i prezentowanie wcześniej pominiętych filmów.

W Kinie Syrena obejrzymy wybrane filmy z projektu „Tokyo Reels” z 2022 roku – kolekcji dwudziestu taśm filmowych 16 mm, które stanowią kolekcję przechowywaną przez członków japońskiej grupy solidarności z Palestyną.

Autorskiego wyboru filmów dokonała członkini kolektywu Reem Shilleh, której komentarz będzie można usłyszeć przed pokazem.

Jak pisze Shilleh:

przegląd ten, w kontekście 75-letniej historii opresji i przemocy w Palestynie, jest analizą tego, jak kino było historycznie tworzone jako element wyzwoleńczych i emancypacyjnych zmagań, stając się narzędziem służącym do dawania świadectwa ciągłego sprzeciwu wobec prób wymazania.  

Spotkanie po pokazie poprowadzi Hanka Grupińska.

UWAGA: Wydarzenie odbywa się w języku angielskim!

Kuneitra: Death of a City

reż. Jim Cranmer, 1974, 26 min

Film Kuneitra: Death of a City został stworzony przez American Peace Committee w celu udokumentowania zleconego przez ONZ śledztwa kryminalistycznego dotyczącego okrucieństw popełnionych przez izraelską armię w mieście Kuneitra na zajętych Wzgórzach Golan. Ujęcia pozostałości zniszczeń miejsc kultu, cmentarzy i domów przeplatają się z wywiadami przeprowadzonymi z mieszkańcami miasta oraz ich wspomnieniami tego, co się wydarzyło.

Scenes of the Occupation from Gaza

reż. Moustafa Abu Ali, 1973, 13 min

Rzadki film legendarnego reżysera Mustafy Abu Ali, jednego z założycieli Palestine Film Unit, pierwszej filmowej jednostki Palestyńskiej Rewolucji. Materiał został nakręcony przez francuską ekipę reporterską, a jego montaż został dokonany przez Mustafę w Libanie, tworząc jedno z najwcześniejszych dzieł filmowych na temat okupowanego terytorium w Strefie Gazy. Scenes of the Occupation from Gaza wykorzystują eksperymentalne techniki montażu, aby stworzyć film o charakterze kinematograficznie i politycznie subwersywnym. Film zdobył nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Damaszku w 1973 roku i był prezentowany na wielu festiwalach. To był jedyny film wyprodukowany przez Palestine Cinema Group, od 1974 roku Palestine Cinema Institute.

Blown by the Wind

reż. Jacques Madvo, 1971, 18 min

Seria rysunków stworzonych przez palestyńskie dzieci ożywa w filmie Blown by the wind. Montaż statycznych obrazów pozwala rzucić okiem na wyobraźnię, życie i wspomnienia tych dzieci po przesiedleniu do Libanu po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Film został oficjalnie wybrany do udziału w Festiwalu Filmowym w Wenecji i zdobył nagrody na Festiwalu Filmowym w Lipsku, a także w Czechosłowacji i Tunezji.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.