Rzeczy, ludzie, duchy

18 maja - 31 grudnia 2024 roku
Interwencja znajduje się na fasadzie budynku. Jest dostępna przez cały czas.

Rzeczy, ludzie, duchy

Interwencja artystyczna Jadwigi Sawickiej na fasadzie Muzeum Warszawy opiera się na trzech słowach: Rzeczy, ludzie, duchy i nawiązuje do wystawy głównej Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie.

Muzeum Warszawy zajmuje 11 kamienic – całą północną stronę Rynku Starego Miasta zwaną stroną Dekerta. Interwencja Jadwigi Sawickiej nada na okres kilku miesięcy nowe życie i nowy wyraz fasadom muzealnych kamienic.

Artystka po pierwsze zwraca uwagę, że te wszystkie kamienice, na pozór osobne domy, to jedna instytucja, siedziba muzeum miejskiego o prawie stuletniej historii. Po drugie tłumaczy, że te z pozoru zwykłe przedmioty są ważne, bo za każdym z nich kryje się człowiek – to ludzie je wytworzyli, posiadali i przekazali do muzealnych zbiorów.

Jadwiga Sawicka – uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, lecz także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Nadając słowom materialność, artystka dyskretnie zaprasza do refleksji.

artystka: Jadwiga Sawicka

opieka merytoryczna: Karolina Ziębińska