fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Sztuka wspierania – pokaz nowych prac w kolekcji

30 listopada 2024 roku - 29 czerwca 2025 roku
25 zł normalny / 18 zł ulgowy, bezpłatny czwartek

Sztuka wspierania – pokaz nowych prac w kolekcji

Muzeum Warszawy pełne jest warszawskich historii i przedmiotów z odległej lub nieco bliższej przeszłości. Pełne jest także dzieł warszawskich artystów albo dzieł o Warszawie.

Chcemy, żeby te opowieści o przeszłości splatały się ze współczesnością. Dlatego od trzech lat intensywnie wzbogacamy naszą kolekcję o prace współczesnych artystek i artystów, którzy w swojej twórczości odnoszą się do historii lub teraźniejszości stolicy.

Sztuka współczesna w kolekcji Muzeum Warszawy

Zakupione prace mają ścisły związek z Warszawą – jej historią, przemianami i współczesnym charakterem. Dzieła takie jak fotomontaże Mirelli von Chrupek czy obrazy Marioli Przyjemskiej symbolicznie nawiązują do transformacji miasta, odzwierciedlając zarówno tradycję, jak i nowoczesność.

Stawiamy na artystów, którzy w swojej twórczości eksplorują temat tożsamości miasta i jego mieszkańców, tworząc spójną narrację o Warszawie.

Zrealizowanie tylu ambitnych zakupów nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie powstałej w 2022 roku Fundacji Muzeum Warszawy. Jej celem i misją jest wspieranie Muzeum Warszawy przede wszystkim w zakresie finansowania zakupów współczesnych do kolekcji oraz działań edukacyjnych. To dzięki prężnej działalności Fundacji możemy dziś zaprezentować zaktualizowaną o współczesne prace opowieść o Warszawie.

Ścieżka zwiedzania

Od grudnia 2024 roku do wiosny 2025 w zakamarkach gabinetów wystawy głównej Rzeczy warszawskie odkryjesz dialogi, jakie przedmioty dawne i współczesne obrazy, rysunki i fotografie nawiązują pomiędzy sobą.

W kilkunastu gabinetach, w ramach specjalnej ścieżki zwiedzania Sztuka wspierania, prezentujemy dzieła: Poli Dwurnik, Wiktora Dyndo, Mai Kiesner, Zofii Kulik, Anny Libery, Olgi Mokrzyckiej-Grospierre, Marty Nadolle, Chrisa Niedenthala, Witka Orskiego, Stefana Parucha, Doroty Podlaskiej, Marioli Przyjemskiej, Joanny Rajkowskiej, Mirelli von Chrupek, Aleksandry Waliszewskiej, Pauliny Włostowskiej. Zobacz ścieżkę zwiedzania.

Każda praca opatrzona jest opisem na niebieskiej tabliczce.

Kuratorka pokazu: Karolina Ziębińska