24.06.2016 / Aktualności, Muzeum OdNowa

Bezcenne malowidła ścienne na murach Muzeum Warszawy

Bezcenne malowidła ścienne na murach Muzeum Warszawy

Przedstawiamy kolejną galerię zdjęć z remontowanej siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Tym razem skupiamy się tylko na jednej szczególnej sali muzeum, na której ścianach wyeksponowane będą malunki ścienne przeniesione z dawnej siedziby wydawnictwa Iskry przy ulicy Smolnej 11.

– Pod koniec ubiegłego roku zgłosił się do nas prezes wydawnictwa Iskry – opowiada Joanna Dudelewicz, kierownik projektu. – Ponieważ prywatny właściciel odzyskał kamienicę przy ul. Smolnej 11, gdzie w mieszkaniu na trzecim piętrze od lat 50. znajdowały się Iskry, wydawnictwo musiało przenieść się do nowej siedziby – też wynajmowanej. Wydawnictwa nie było stać na transfer malowideł. W związku z tym Iskry szukały instytucji, która mogłaby przyjąć malowidła do siebie. Obawiano się, że malunki mogą zostać nie docenione przez przyszłych właścicieli. Prezes Iskier głosił się do pani Ewy Nekandy-Trepki, dyrektor Muzeum Warszawy, które przyjęło malowidła jako dar.

W trakcie konserwacji okazało się, że autorami malunków byli tacy wybitni twórcy, jak m.in. Janusz Stanny, Janusz Grabiański, Anna Gosławska-Lipińska (Ha-Ga), Szymon Kobyliński, Mirosław Pokora czy Jan Młodożeniec.

Malowidła zostały przeniesione i umieszczone na ścianach jednej z sal muzeum, gdzie będą prezentowane jako stały element ekspozycji.