Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944 – 2014. Ruins in Photographs. Photographs in Ruins

Redaktor prowadząca: Małgorzata Mycielska
Autorzy opracowania: Magdalena Wróblewska (koncepcja, tekst opracowania), Izabella Maliszewska (podpisy w części ilustracyjnej)
Recenzje naukowe: prof. Piotr Piotrowski, dr hab. Andrzej Leśniak
Tłumaczenie: Zofia Sochańska-Kumor
Redakcja: Regina Gromacka
Korekta: Julia Odnous
Projekt graficzny: Magdalena Piwowar
Skład i łamanie: Magdalena Piwowar
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

152 strony, 190 x 260 mm, oprawa miękka, „szwajcarska”, druk kolorowy, wersja językowa: polska i angielska

Wydawca: Muzeum Warszawy
Wydanie I
Warszawa 2014

Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przezrocza, czarno-białe odbitki i barwne skany, mają wspólne źródło. Jest nim kolorowa klisza Agfy, naświetlona na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską. Każdy z 31 obrazów zrujnowanego Starego Miasta wykracza poza przedstawianą historię zniszczeń wojennych, odsyła do innych wydarzeń niż powstanie warszawskie. Celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki mówią wiele o fotografii i praktykach z nią związanych, zarówno w chwili fotografowanych wydarzeń historycznych – epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, zachowywania, ale także niszczenia i wytwarzania na nowo jej świadectw.

fot. Grażyna Kułakowska

INSTAGRAM MUZEUM WARSZAWY