fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 13.02.2017
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp płatny

Warszawskie muzea, które nie powstały | Cykl wykładów Łukasza Bukowieckiego

W ramach cyklu wykładów przyjrzymy się niezrealizowanym planom utworzenia nowych muzeów w Warszawie z różnych okresów XX wieku. Będą to nie tylko projekty tworzone w pracowniach architektonicznych czy urbanistycznych, lecz także, a może nawet przede wszystkim koncepcje, które znalazły swój wyraz w różnych odmianach słowa publicznego: w dokumentach urzędowych, na łamach prasy czy w literaturze.

W tak zarysowanej perspektywie mieszczą się inicjatywy tak różne, jak zaproponowana przez Stefana Żeromskiego w 1918 roku wizja zaadaptowania soboru pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego na ówczesnym placu Saskim na „cywilny skarbiec”, różnorakie powojenne plany odbudowy i muzealizacji Zamku Królewskiego (planowano w nim m.in. Muzeum Tysiąclecia) czy pomysł utworzenia Muzeum Pamięci Komunizmu SocLand w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki.

Wszystkie te projekty łączy zamysł przechwycenia gmachu „ikonicznego” dla jakiejś epoki w sytuacji odczuwanego przełomu kończącego tę epokę (odpowiednio: zabory, okres przedsocjalistyczny, czasy PRL), dzielą natomiast różne – skądinąd bardzo ciekawe – powody odstąpienia od realizacji zamierzeń.

13 lutego 2017, godz. 18:30

Zamek Królewski po wojnie – najbardziej ludowe polskie muzeum?

Łukasz Bukowiecki, kulturoznawca i historyk kultury, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Pracowni Studiów Miejskich IKP UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat niezrealizowanych przedsięwzięć muzealnych w Warszawie w XX wieku. Interesuje się ochroną dziedzictwa kulturowego i historią jej instytucjonalizacji, a także kulturą miejską i północnym sąsiedztwem Europy Środkowej. W 2015 roku opublikował monografię książkową Czas przeszły zatrzymany. Kulturowa historia skansenów w Szwecji i w Polsce. Prowadzi stronę internetową www.miastomuzeow.pl.

Uprzejmie informujemy, że bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.