fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.03.2016 / Aktualności, Działalność naukowa, Muzeum od nowa

Nagranie konferencji „Skąd się wzięli warszawiacy?”

Nagranie konferencji „Skąd się wzięli warszawiacy?”
  • Skąd przybyli pierwsi mieszkańcy, założyciele Warszawy?
  • Które nazwy kamienic Starego Miasta pochodzą od nazwisk nowych przybyszów?
  • Ilu było Niemców w XVIII-wiecznej Warszawie i jak liczna jest dziś populacja Wietnamczyków?

Na te i wiele innych pytań dotyczących migracji do Warszawy od średniowiecza po czasy współczesne starali się odpowiedzieć badacze podczas zorganizowanej przez Muzeum Warszawy dwudniowej konferencji naukowej (3–4 grudnia 2015 r.) „Skąd się wzięli warszawiacy? Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji”. Wydarzenie jest częścią projektu „odNowa”.

W swoich wypowiedziach prelegenci zaprezentowali, jak bardzo, pod względem kulturowym i geograficznym, zróżnicowane jest pochodzenie mieszkańców Warszawy. Zaprezentowane przez nich wyniki badań pokazują znaczny wkład przyjezdnych w budowanie i określanie tożsamości miasta.

Specjalnie na tę konferencję Muzeum Warszawy i Biuro Marketingu Miasta m.st. Warszawy, w ramach projektów OdNowa i Nowi warszawiacy, przygotowało badania poświęcone tożsamości mieszkańców miasta dzisiaj. Pod lupę wzięto mieszkańców dwóch dzielnic uważanych za zamieszkałe przez przyjezdnych – Woli i Białołęki. Posiłkując się badaniami, socjologowie oraz psychologowie społeczni rozważali fenomen współczesnego „słoika”.

Poszczególne prezentacje skłoniły zebranych na sali do wielu pytań. W kilku przypadkach obradom towarzyszyła emocjonująca dyskusja.