fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

14.02.2018 / Aktualności, Muzeum od nowa

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich

Już 9 czerwca Muzeum Warszawy postawi kropkę nad i w realizowanym od 2013 roku projekcie odnowy. W 11 gruntownie odrestaurowanych i zmodernizowanych kamienicach na Rynku Starego Miasta otwartych zostanie ostatnich 13 gabinetów tematycznych. To będzie wyjątkowa chwila, bo raz pierwszy publiczności zostaną zaprezentowane wszystkie 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych, a wśród nich, m.in.: Gabinet Ubiorów, Gabinet Opakowań Firm Warszawskich, Gabinet Zegarów czy Gabinet Fotografii. Otwarcie kompletnej wystawy głównej będzie publicznym, dwudniowym wydarzeniem. Zapraszamy w weekend 9-10 czerwca 2018 roku.

W 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych (Galanterii Patriotycznej, Ubiorów, Brązów Warszawskich, Rysunku Architektonicznego, Relikwii, Zegarów, Schielów, Fotografii, Detalu Architektonicznego, Planów i Map Warszawy, Ludwika Gocla, Medali, Opakowań Firm Warszawskich) zostanie zaprezentowanych ponad 3000 nowych rzeczy warszawskich (w niektórych gabinetach co kilka miesięcy będzie się odbywać wymiana części ekspozycji).

Dopełnienie odnowy Muzeum Warszawy

Otwarcie drugiej części wystawy głównej 9 czerwca 2018 roku będzie dopełnieniem Projektu Muzeum OdNowa (2013–2017), czyli pierwszej od czasów powojennej odbudowy Starego Miasta gruntownej modernizacji kamienic składających się na siedzibę główną Muzeum Warszawy (remont piwnic zakończono w 2012 roku). Pozwoliło to przywrócić założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych.

Obecnie dla publiczności otwartych jest 8 gabinetów tematycznych (prawie 4000 rzeczy), Kino Syrena, Czytelnia, księgarnia, Café Lapidarium oraz punkt widokowy. Warszawiaków i turystów zapraszamy na weekend otwarcia 9 i 10 czerwca. Impreza będzie otwarta dla mieszkańców. O szczegółach poinformujemy w kolejnych tygodniach.

Historie rzeczy warszawskich zamiast dziejów miasta

Nazwa nowej wystawy głównej Rzeczy warszawskie jest nieprzypadkowa, bo to właśnie przedstawione na niej rzeczy są punktem wyjścia do opowiadania historii Warszawy, i to z bardzo różnych perspektyw – właścicieli przedmiotów, ich twórców, wydarzeń, którym towarzyszyły, a które nadały miastu obecny kształt i charakter. Rzeczy, które przetrwały do dziś, są materialnym świadectwem historii miasta.

Wystawa Rzeczy warszawskie nie opowiada jednej historii Warszawy, nie odtwarza wprost jej dziejów od początków do chwili obecnej. Liczy się nie chronologia i odzwierciedlenie jej za pomocą eksponatów, tylko same rzeczy i historie, które ze sobą niosą.

Własna ścieżka zwiedzania, rzeczy wiodące i audioprzewodnik

W związku z tym zwiedzanie wystawy głównej Muzeum Warszawy może mieć różnorodny charakter. Osoby lepiej znające historię miasta przejdą spacerem wśród rzeczy, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, dzięki czemu ułożą własną opowieść o Warszawie.

Inni pójdą śladem 60 tak zwanych rzeczy wiodących wyróżnionych na ekspozycji oraz szerzej przedstawionych w książce towarzyszącej wystawie głównej pt. Rzeczy warszawskie / Things of Warsaw. Można też zdać się na dostępny w cenie biletu wstępu audioprzewodnik, który krok po kroku prowadzi przez Gabinety Tematyczne.


Projekt pn. Zakup sprzętu i wyposażenia w celu realizacji II etapu Wystawy Głównej Muzeum Warszawy oraz prowadzenia działalności kulturalnej w siedzibie przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Źródło finansowania: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 , Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

www.dreamsart.pl