fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 20.02.2019
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Plan Warszawy 1955 – spotkanie premierowe

Plan Warszawy 1955 – spotkanie premierowe

W 1955 roku liczba mieszkańców Warszawy przekroczyła milion.

Zaledwie dziesięć lat od zakończenia wojny, w miejscu ruin i pogorzelisk, powstało wielkie miasto – stolica nowego, socjalistycznego państwa. Zakończono już odbudowę Starego Miasta, na gruzach getta stanął Muranów, gotowa była Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, a w centrum, jako wielki symbol nowych czasów, wznosił się gigantyczny Pałac Kultury i Nauki. Warszawa szykowała się na organizowany w mieście V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów – po raz pierwszy miała gościć ludzi z całego świata, wystąpić w roli normalnego, europejskiego miasta, zdolnego do organizacji wielkich międzynarodowych imprez.

W takich okolicznościach ukazał się „Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy”, przygotowany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych w lipcu 1955 roku. Przechowywany w zbiorach Muzeum Warszawy, doczekał się właśnie publikacji i naukowego opracowania.

Zapraszamy na spotkanie z autorami opracowania – dr. Andrzejem Skalimowskim, dr. Pawłem E. Weszpińskim oraz kartografem Witoldem Pietrusiewiczem. Spotkanie poprowadzi dr hab. Mikołaj Madurowicz.

20 lutego 2019 roku, godz. 18.00
Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28–42 (wejście przez kamienicę nr 32)

Więcej informacji o Planie Warszawy 1955: bit.ly/Plan1955

dr Paweł E. Weszpiński
geograf i kartograf, badacz dawnych planów Warszawy i dziejów kartografii warszawskiej, kustosz Muzeum Warszawy, przewodniczący Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN

dr Andrzej Skalimowski
historyk specjalizujący się w dziejach społecznych i historii architektury, pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN, członek redakcji miesięcznika „Nowe Książki”, stypendysta Fundacji Kerstenów, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepszą pracę doktorską (2017)

dr hab. Mikołaj Madurowicz
geograf, badacz miasta, wykładowca Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, współpracownik Pracowni Studiów Miejskich IKP UW, przewodniczący Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Witold Pietrusiewicz
kartograf, pracownik Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.