fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

01.05.2019 / Aktualności, Kino Syrena

Maj w Kinie Syrena | 2019 r.

Maj w Kinie Syrena | 2019 r.

Girl

10 maja (piątek), godz. 17.00

Dramat, Belgia 2018, reż. Lukas Dhont, 100 min

Piętnastoletnia Lara chce zacząć naukę w prestiżowej szkole baletowej i zrobić karierę baleriny. Marzy o czymś jeszcze – o wydostaniu się z chłopięcego ciała, w którym uwięziona jest wrażliwa dziewczyna.

Fangor… zostaną obrazy

11 maja (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2013, reż. Andrzej Sapija, 56 min

Wojciech Fangor – jeden z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Malarz, grafik i rzeźbiarz był prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej. Ceniony przez krytyków, prezentował swoje prace w galeriach na całym świecie – w tym w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie jako jedyny Polak miał zorganizowaną indywidualną wystawę. Film prezentuje historię życia i burzliwej twórczości artysty.

Granica (Gräns)

17 maja (piątek), godz. 17.00

Dramat, Dania / Szwecja 2018, reż. Ali Abbasi, 101 min

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny. W wolnych chwilach kobieta chodzi boso po lesie, do snu czyta kryminały Lisy Marklund. Niesamowity zmysł powonienia pozwala jej wykryć przemycany alkohol, a nawet wyczuć złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem staje jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umie odczytać. Czy powinna się go obawiać? Czy może właśnie staje u progu własnej love story?

Jutro albo pojutrze (Minding the Gap)

24 maja (piątek), godz. 17.00

Dokumentalny, USA 2018, reż. Bing Liu, 100 min

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing, którzy spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. „Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Dokument jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Rem Koolhaas – Starchitekt

25 maja (sobota), godz. 13.30

Dokumentalny, USA 2016, reż. Tomas Koolhaas, 75 min

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Z offu słyszymy jak Rem Koolhaas przedstawia pomysły i teorie dotyczące nie tylko architektury, lecz również piękna i funkcjonalności, sztuki i życia.

Mikrotopia (Microtopia)

25 maja (sobota), godz. 15.00

Dokumentalny, Szwecja 2013, reż. Jester Wachtmeiser, 52 min

Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu. Obserwujemy, jak funkcjonują domy na chodniku, dachu, w przemysłowych przestrzeniach, a także na łonie natury, dzięki czemu mamy szansę przyjrzeć się, jak korespondują one ze współczesną architektoniczną ideą mini-domów. Czy rzeczywiście jest to prawdziwa i realna szansa dla coraz bardziej powiększającej się ludzkości, czy raczej czysty eksperyment dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub nie mają innego wyjścia?

Wyjście przez sklep z pamiątkami

25 maja (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, USA / Wielka Brytania 2010, reż. Banksy, 87 min

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

Shirley – wizje rzeczywistości

25 maja (sobota), godz. 17.30

Dramat, Austria 2013, reż. Gustav Deutsch, 93 min

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności – portretował życie w wielkim mieście. Gustav Deutsch wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty. Reżyser umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości pierwszej połowy XX wieku.

McQueen

26 maja (niedziela), godz. 11.30

Dokumentalny, Wielka Brytania 2018, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, 111 min

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. „McQueen” to niezwykła historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka

26 maja (niedziela), godz. 13.30

Dokumentalny, Wielka Brytania 2018, reż. Lorna Tucker, 78 min

Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

Neonowy byk (Boi Neon)

26 maja (niedziela), godz. 15.00

Dramat, Brazylia 2015, reż. Gabriel Mascaro, 101 min

Iremar bierze udział w Vaquejadas – rodeo w północno-wschodniej Brazylii. To sport dla prawdziwych macho. Jego domem jest przyczepa, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, towarzysz z rodeo. Wspólnie tworzą rodzinę. Po przedstawieniach zaszywa się w swojej ciężarówce i szyje stroje utkane brokatem i cekinami, marząc o zostaniu projektantem mody.

High-Rise (High-Rise)

26 maja (niedziela), godz. 17:00

Dramat, Wielka Brytania 2015, reż. Ben Wheatley, 119 min

W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.

Berlin, Barcelona (Les distàncies)

31 maja (piątek), godz. 17:00

Dramat, Hiszpania 2018, reż. Elena Trapé, 99 min

Comas, Olivia, Eloy oraz Guille znają się od liceum, zawsze trzymali się razem. Jednak kiedy Comas przeprowadził się z Barcelony do Berlina, nie mają już okazji do częstych spotkań. Z okazji 35. urodzin Comasa, przyjaciele udają się do Berlina, aby złożyć mu niespodziewaną wizytę. W trakcie weekendu nierozerwalna, zdawałoby się, więź łącząca bohaterów zostaje wystawiona na ciężką próbę.