fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

01.04.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Biennale Warszawa

Biennale Warszawa

Biennale Warszawa to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone projektowaniu przyszłości, poszerzaniu granic wyobraźni społeczno-politycznej i testowaniu pozytywnych alternatyw dla obecnych rozwiązań. To 56 wydarzeń, ponad 100 pokazów w 16 miejscach Warszawy. Bilety oraz program dostępne są na stronach biennalewarszawa.pl oraz GoOut.net.

Podczas 39 dni wydarzeń Biennale chcemy wspólnie zastanawiać się w jakim świecie chcemy żyć, jakie relacje tworzyć, jak podejmować decyzje i pozytywnie odpowiadać na najważniejsze wyzwania teraźniejszości i przyszłości.

Lista współtwórców programu Zorganizujmy swoją przyszłość! jest długa. Znajduje się na niej ponad 400 nazwisk. Wśród nich badacze i badaczki, intelektualistki i intelektualiści, teatralni twórcy i twórczynie, artystki i artyści wizualni, kompozytorzy i muzycy, kuratorki i kuratorzy projektów performatywnych i wizualnych, reprezentanci i reprezentantki polskich i zagranicznych środowisk aktywistycznych, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, dzieci i młodzież, cudzoziemcy i cudzoziemki pracujący i żyjący w Warszawie.

W maju i czerwcu tego roku wszystkie te osoby, zaproszone przez kuratorki i kuratorów do wspólnego przygotowania programu Biennale, zorganizują i wezmą udział w 56 wydarzeniach, spośród których aż 41 powstało specjalnie pod kątem Biennale Warszawa. Program BW2019 został podzielony na cztery bloki: demokracja bezpośrednia, demokratyczna edukacja, transnarodowa metropolia, transnarodowa solidarność. Składają się na nie spektakle, koncerty, wystawy, wykłady, konferencje, warsztaty, wycieczki, projekcje, ale także kongresy, konwencje i debaty. 108 pokazów, 16 lokalizacji.

Miejscem prezentacji są zarówno przestrzeń Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50, jak i sceny i sale partnerskich instytucji kultury: Nowego Teatru, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawskiej Pragi. Działania BW2019 odbędą się także w mniej oczywistych, z punktu widzenia odbiorców kultury, miejscach Warszawy: w nieczynnej części szkoły na Skaryszewskiej, na bazarze na Namysłowskiej, na ulicy Kijowskiej, na trasie z Muranowa do Śródmieścia, na Placu Zamkowym i Trasie W–Z, na Placu Konstytucji.

Więcej informacji

Wydarzenia w Muzeum Warszawskiej Pragi

AUDIOWALKI Kijowska-audiospacer

Projekt Kijowska dotyczy tego, jak się formułuje i reprezentuje lokalność w zglobalizowanym mieście. Skupienie zostanie objęte dla jednej z największych migracji w historii współczesnej Europy, czyli migracji obywateli Ukrainy do Polski na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Ich liczbę wg różnych źródeł oszacowano na około dwa miliony osób. Mając na uwadze ekonomiczny i kulturowy aspekt tej migracji, warto zrozumieć jej rolę w kontekście zrównoważonego rozwoju społeczeństwa w Polsce – jakie możliwości zmiany ze sobą niesie oraz jakie społeczne wyzwania wraz z nią się pojawiają.

Ulica Kijowska na warszawskiej Pradze stanie się topologicznym punktem wyjścia do rozmowy o migracji w jej miejskim aspekcie – (nie)dostępnej przestrzeni publicznej i prywatnej, sąsiedzkich relacjach i napotykanych barierach. Pierwszy etap projektu, do którego zaproszono lokalne organizacje, zakłada serię warsztatów i spotkań z mieszkańcami dzielnicy. Ich celem jest wytworzenie przestrzeni do interakcji, wzmocnienie istniejących więzi i umożliwienie tworzenia nowych relacji w tej konkretnej okolicy. Szukając sposobu na zaprezentowanie tak powstałej społeczności, zaproponowane zostało stworzenie jej kolektywnego portretu fotograficznego w wybranym miejscu na Pradze.

Artystyczna odsłona projektu Kijowska przyjmie formę audiospaceru zrealizowanego w dzielnicy. Zespół twórców zebranych przez artystę z Kijowa, Dimę Łewyckiego, skorzysta z narzędzi teatru site-specific, aby przyjrzeć się złożoności perspektyw życia migrantów w Warszawie

Terminy

_____________

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.