16.09.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi
Trudne dziedzictwo
Komunizm i działania aparatu bezpieczeństwa odcisnęły na Pradze swój ślad. W czasie sobotnich spacerów zmierzymy się z trudnym dziedzictwem dzielnicy, idąc tropem byłych więzień, siedziby NKWD, miejsc przesłuchań, a prowadzić nas będzie Anna Starzyńska, autorka „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga”.
21 września (sobota), godz. 11.00
Szmulowizna i jej sąsiedztwo – niemi świadkowie narodzin komunizmu
Komunistyczne represje i aparaty wywierania nacisku we wrześniu 1944 roku właśnie na Pradze znalazły „swój kawałek ziemi”. Licznie rozmieszczone placówki na terenie prawobrzeżnej dzielnicy tworzyły sidła na działaczy niepodległościowych i nie tylko. Najbardziej znane są te zlokalizowane na Nowej Pradze, np. Strzelecka 8 czy dawne więzienie „Toledo”. Rzadko jednak mówi się o miejscach komunistycznego terroru zlokalizowanych na Szmulowiźnie, a na tym obszarze również budowano „nowy ład”.
W czasie spaceru dowiemy się m.in. jakie funkcje pełniła szkoła przy ul. Otwockiej 3, gdzie za zamkniętą bramą słychać było krzyki oraz gdzie planowane były propagandowe akcje.
Prowadzenie: Anna Straszyńska, prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu i autorka książki „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga”. Na zakończenie spaceru będzie możliwość zakupienia publikacji od Autorki.
Start: przed wejściem do Muzeum Warszawskiej Pragi
Czas trwania: 2 godz.
Wstęp: bezpłatny | pobierz bezpłatną wejściówkę w Muzeum i online
Grupa wiekowa: rekomendujemy udział osób pow. 15 r.ż.
12 października (sobota), godz. 11.00
Targowa i okolice na mapie komunistycznego terroru
Budowanie represyjnej sieci nie było przypadkowe. Spoglądając na mapę terroru na Pradze z powodzeniem można powiedzieć, że zajmowane były niemal całe ulice. Ulica Targowa i jej okolice od w komunistycznym ładzie odegrały ważną rolę. Dowiemy się np. jakie funkcje pełnił gmach przy ul. Targowej 74, gdzie i kiedy komuna dawała popalić kupcom oraz w którym miejscu znajdował się obóz, o którym mało kto pamięta.
Prowadzenie: Anna Straszyńska, założycielka Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu i autorka książki „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga”. Na zakończenie spaceru będzie możliwość zakupienia publikacji od Autorki.
Start: ul. Targowa 74, przed bramą główną Dyrekcji PKP
Czas trwania: 2 godz.
Wstęp: bezpłatny | pobierz bezpłatną wejściówkę w Muzeum i online
Grupa wiekowa: rekomendujemy udział osób pow. 15 r.ż.
26 października (sobota), godz. 11.00
Nowa Praga – kolebka komunistycznych zbrodni w Warszawie
Przejdziemy przez sieć punktów na mapie Nowej Pragi, które zidentyfikowane zostały jako miejsca represji w okresie reżimu komunistycznego. To tutaj, w latach 1944-1956, odbywały się brutalne przesłuchania i bezprawne przetrzymywania oraz morderstwa. Ofiarami byli m.in. żołnierze Armii Krajowej i innych formacji podziemnych, sprawcami natomiast funkcjonariusze sowieckiego i polskiego aparatu bezpieczeństwa.
To właśnie na Nowej Pradze zlokalizowane było najcięższe komunistyczne więzienie, jak również główna kwatera NKWD na Polskę Lubelską oraz szereg aresztów podręcznych. Gdzie? O tym wszystkim dowiecie się Państwo na spacerze.
Prowadzenie: Anna Straszyńska, założycielka Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, autorka książki pt. „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga”. Na zakończenie spaceru będzie możliwość zakupienia publikacji od Autorki.
Start: ul. Wileńska 2/4
Czas trwania: 2 godz.
Wstęp: bezpłatny | pobierz bezpłatną wejściówkę w Muzeum i online
Grupa wiekowa: rekomendujemy udział osób pow. 15 r.ż.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.