20.11.2019 / Aktualności, Muzeum Woli
Muzeum Woli wita się z sąsiadami
Muzeum Woli poznać swoich sąsiadów i zaprasza na Weekend Otwarcia w zmodernizowanej siedzibie na ulicy Srebrnej 12. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
W sobotę (7 grudnia, godz. 10.00-15.00) w pracowni edukacyjnej wprowadzimy Was w historię dzielnicy.
Skonstruujemy wiatraki, narysujemy wolskie kamienice i mosty, sprawdzimy drewniane klocki planistów i archiwalne zdjęcia dzielnicy, szczególnie z okresu świąt Bożego Narodzenia.
Znajdziecie tu nową oryginalną mapę Woli, zaprojektowaną przez Patryka Mogilnickiego. Mapa posłuży do zabaw kartograficznych i rozmów o naszej dzielnicy. W przyszłości będziemy z niej korzystać podczas akcji w przestrzeni miejskiej.
W niedzielę (8 grudnia) zapraszamy na Gwiazdkę Sąsiedzką.
Czekamy na Was przy stołach warsztatowych, gdzie razem zagłębimy się w symbole i ciekawostki wolskie, wysłuchamy koncertów i opowieści, zaprojektujemy nowe miejskie pająki.
W ten weekend nie zabraknie okazji do odwiedzin Gabinetu Wolskiego, po którym oprowadzi kierownik muzeum Konrad Schiller.
Niedzielne wydarzenia:
Godz. 10.00-18.00
Warsztaty symboli wolskich – inspiracją do tworzenia ozdób na choinkę lub gadżetów, będą: tramwaj produkcji zakładów Lilpopa, budynek gazowni, słoń leśny, syrenka Picassa, cukiernica z fabryki Norblina, sfinks z logotypu browaru Haberbusch i Schiele, kształt dzielnicy i inne.
Wspólnie ubierzemy choinkę ozdobami przygotowanymi podczas warsztatów.
Godz. 10.00-18.00
Pracownia nowych pająków miejskich inspirowanych wiejskimi dekoracjami świątecznymi.
Godz. 10.30-11.00
Wizyta w Gabinecie Wolskim – spotkanie prowadzi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.
Godz. 11.00-11.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i Przyjaciele i wspólne śpiewanie.
Godz. 12.00-12.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w Warszawie – prowadzi Katarzyna Żukowska, kuratorka programu edukacyjnego Muzeum Woli.
Godz. 13.00-13.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i Przyjaciele i wspólne śpiewanie.
Godz. 14.00-14.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w prawosławiu – prowadzi Myroslawa Keryk, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.
Godz. 15.00-15.30
Zwiedzanie wystawy „Wola w Muzeum” – prowadzi Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystaw Muzeum Woli.
Godz. 16.00-16.30
Krótka opowieść o zimowych świętach żydowskich – prowadzi Jakub Kowalik, edukator z Jewish Community Center.
Goście:
Mini wykład na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w prawosławiu zrealizuje Mirosława Keryk, prezeska Fundacji „Nasz Wybór” (administrator Domu Ukraińskiego), wykładowczyni, socjolożka, historyczka. Łączy działania ukierunkowane na integrację społeczności ukraińskiej w Polsce z realizacją licznych projektów naukowo-badawczych w obszarze migracji.
Mini wykład na temat żydowskich świąt tego okresu przeprowadzi Jakub Kowalik – doświadczony edukator z Jewish Community Center.
Zespół / grupa śpiewacza Hulaj Pole i Przyjaciele w składzie: Beata Blizińska, Artur Chrzanowski, Łukasz Filipow, Magdalena Gil, Joanna Górska, Amelia Pietroczuk, Artur Tondera. Zespół zaśpiewa wschodnie kolędy, zaprosi uczestników warsztatów do wspólnego śpiewania
Warsztaty wolskich ozdób świątecznych poprowadzą doświadczone rękodzielniczki i pedagożki: Urszula Smykowska, Marlena Krzysiak, Marta Pałdyna.