śr., 20.05.2020
18:00–20:00
Pokaz filmowy
Muzeum Warszawy
Rozmowy Filmowe „Warszawa w polskim serialu”
Warszawa jako miejsce akcji seriali, których bohaterami są ludzie w niej żyjący. Stolica staje się (mimowolną lub eksponowaną) bohaterką tych opowieści, budząc u współczesnych zdziwienie, zażenowanie, podziw lub sentyment.
W „Domu” Jana Łomnickiego miasto dźwiga się z gruzów, w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy przeżywa czas modernizacji, w „Tygrysach Europy” jest tandetną stolicą prowincjonalnego kraju z panoszącym się dzikim kapitalizmem, w „Magdzie M.” – słodką scenografią bajkowego życia ludzi sukcesu, a w „Ślepnąc od świateł” – hipnotyczną, intrygującą aglomeracją. Ile oblicz Warszawy jesteśmy w stanie wyodrębnić jako widzowie wybranych seriali, realizowanych przez różnych twórców w rozmaitych okresach życia w Polsce?
Jak przez dekady zmienia się portret stolicy kraju przedstawiany w realizowanych nad Wisłą produkcjach? Czy serial może posłużyć jako dokumentacja metamorfoz miasta? A może potrafi stać się „materiałem reklamowym” aglomeracji, do której chętniej przybywają turyści, a jej mieszkańcom wzrasta poziom zadowolenia z życia spędzanego w rozpoznawanych na ekranie „scenografiach”?
W spotkaniach z cyklu „Rozmowy filmowe – Warszawa w polskim serialu” udział wezmą widzowie znający polskie seriale i zupełnie z nimi niezaznajomieni. Varsavianistyczny punkt widzenia zapewnią eksperci zaproszeni do merytorycznej rozmowy o architekturze stolicy. Filmowcy opowiedzą o specyfice fotografowania miasta w produkcjach filmowych, jakimi są seriale, a aktorzy przywrócą własne wspomnienia z Warszawy w czasach, gdy pracowali nad danym serialem.
Wydarzenia z cyklu odbędą się 18.03, 15.04, 20.05.
Prowadząca: Magdalena Juszczyk
Współorganizator wydarzenia: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy