fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.07.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Projektowanie oparte na rzemiośle, Rzemiosło na Pradze

Projektowanie z rzemiosłem – Manifest na jutro

Projektowanie z rzemiosłem – Manifest na jutro

Projektowanie z rzemiosłem to program edukacyjny, w którym stykają się światy rzemiosła i projektantów. Jego głównym celem jest nawiązanie bliższej współpracy i zdobycie nowych doświadczeń przez obie strony.

Temat semestru letniego 2019/2020 zupełnie odbiegł od dotychczasowej formuły. Zadanie semestralne brzmiało: Manifest na jutro. Jak wyglądałoby miasto po katastrofie klimatycznej, np. bez elektryczności czy samochodów? Jak mieszkańcy mogą adaptować się do zmieniających się warunków? Co mogą zrobić, by być bardziej samowystarczalni?

Na te pytania odpowiedziały studentki, młode projektantki, które potrzeby jutra zdefiniowały jako: ograniczenie konsumpcji, koncentracja na ochronie zasobów, społeczne kooperacje w skali lokalnej, powrót lokalnego rzemiosła, projektowanie zrównoważone, nie wyniszczające środowiska, nowe zawody odpowiadające nowym potrzebom, nowi rzemieślnicy.

Inspiracją stał się spacer po Pradze. Odwiedzaliśmy miejsca odnowione jak i te zaniedbane, poznając przestrzeń uliczek, podwórek, kamienic i nowej zabudowy osiedlowo-biurowej.

Projekty

Poniżej prezentujemy projekty, które tym razem pozostały w sferze koncepcji. Dzięki nim wiemy, jak młodzi projektanci widzą miasto i jego przyszłość.

Jedna ze studentek – Ada Żukowska spojrzała na Pragę jak na miejsce, gdzie nowoczesność spotyka się z marnowaniem przestrzeni, dlatego sformułowana ideę o nazwie Aquaponic Praga, by puste kamienice wykorzystać na wertykalne uprawy warzyw.

Marta Kurach wymyśliła kurnik balkonowy, Rike Rehfeldt stworzyła zupełnie nowy system organizacji życia w mieście bazujący na rowerowych tramwajach – Pedal the world, a Zuzanna Spaltabaka zaprojektowała zasłonnik – mebel, który pomaga stworzyć idealne miejsce do pracy zdalnej we własnym domu.

Prowadzącym program z ramienia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest dr Paweł Jasiewicz, a z Muzeum Warszawskiej Pragi Katarzyna Chudyńska – Szuchnik. Udział w projekcie wpisany jest w rok akademicki i polega na wykonaniu zadania semestralnego.

Przygotowała: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, współkuratorka programu Projektowanie z rzemiosłem

Rike Rehfeldt, Pedal the world