fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

25.09.2020 / Aktualności, Działalność naukowa, Muzeum Woli

III Spotkania Mironologiczne

III Spotkania Mironologiczne

„I znów wj-j-j-u-u”

Powstanie i inne historie (50-lecie „Pamiętnika z powstania warszawskiego”)

Muzeum Woli zaprasza na III Spotkania mironologiczne. W tym roku poświęcimy je 50. rocznicy pierwszego wydania Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego.

W 2014 roku w PIW ukazała się nowa, poprawiona i odcenzurowana wersja tego utworu, powszechnie dziś uznawanego nie tylko za arcydzieło polskiej literatury XX wieku, lecz także za dzieło przełomowe w myśleniu, mówieniu i pisaniu o wydarzeniach 1944 roku. Kiedyś tekst czytano jako kontrowersyjny, obrazoburczy. Był ostro krytykowany, albo wręcz przeciwnie, upatrywano w nim ważnej opowieści cywilnej, alternatywnej wobec kanonicznych, bohaterskich, polskich narracji historycznych.

Podczas III Spotkań poświęconych autorowi, zastanowimy się nad tym, jakie miejsce w dyskusji historycznej i literackiej związanej z powstaniem warszawskim i doświadczeniem wojny zajmuje dziś opowieść Białoszewskiego.

Mówiąc o życiu i dziełach Białoszewskiego, porozmawiamy o historii XX wieku przefiltrowanej przez jego osobiste doświadczenie. Zwrócimy uwagę na wątki historii Warszawy, w której pisarz spędził całe swoje życie, i w której zakorzeniona jest większość jego utworów literackich. Historię tę będziemy eksplorować i poznawać nie tylko podczas dyskusji i wykładów, lecz także w terenie, podczas spacerów literackich śladami Pamiętnika…. i Białoszewskiego. Twórczość i biografia Białoszewskiego są mocno związane z rejonem Chłodnej i Żelaznej, czyli terenami współczesnej Woli: tam właśnie zaczyna się Pamiętnik…, a w kolejnych utworach pisarz często wraca w te okolice.

Obierając za punkt wyjścia jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury, przyjrzymy się szerzej perspektywie, z jakiej Białoszewski opowiada o wojnie i przemocy historii, traumatycznych doświadczeniach, będących dziś wciąż udziałem ludzi w wielu rejonach świata.   

Partnerami wydarzeń są Instytut Kultury Polskiej UW oraz Fundacja im. Mirona Białoszewskiego.

PROGRAM WYDARZEŃ (7-11 października):

7.10, godz. 16:00–18:00, Spacer literacki Igora Piotrowskiego „W rytmie turkocącego magla”

8.10, godz. 18:00–20:00, Debata on-line „Wygrywanie powstania”

9.10, godz. 18:00–20:00, Debata on-line „Rozbrajanie wojny”

11.10, godz. 12:00–14:00, Spacer literacki Igora Piotrowskiego „Jak Miron nie zdobył Dzikiego Zachodu”

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na spacery obowiązują bezpłatne bilety do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.

Debata odbędzie się online – zapraszamy do śledzenia transmisji na kanałach społecznościowych organizatorów: