fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.11.2020 / Aktualności

Muzeum jeszcze bardziej dostępne

Muzeum jeszcze bardziej dostępne

W naszych 21 Gabinetach tematycznych pięknie prezentują się „Rzeczy warszawskie”. To przedmioty należące do warszawiaków i warszawianek, dary serca oddane po wojnie, ślady historii warszawskiego rzemiosła, sztuki i kultury.

Od otwarcia wystawy w 2018 roku uważnie obserwowaliśmy i słuchaliśmy naszej publiczności. Dzięki temu na 2020 rok zaplanowaliśmy prace, które ulepszą odbiór ekspozycji, szczególnie wśród seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

  • Odnowiliśmy i rozbudowaliśmy “Makietę XVIII-wiecznej Warszawy”, którą tak lubicie oglądać w Gabinecie Widoków Warszawy. Uzupełnimy ją o grafiki przedstawiające fragmenty dzielnic Wola i Ochota oraz ilustrowaną legendę. Dodaliśmy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu.
Fotografia. Wnętrze sali muzealnej. Na prawie całej powierzchni sali duża makieta Warszawy.
  • Wykonaliśmy panele informacyjne, z których dowiecie się o zabytkowych przestrzeniach kamienic i detalach architektonicznych, szczególnie widocznych w Gabinetach Rysunków Architektonicznych i Detalu Architektonicznego oraz Punkcie Widokowym z widokiem na Rynek Starego Miasta. W Czytelni, jeszcze lepiej poznacie malowidła przeniesione z Wydawnictwa Iskry. Wszystkie informacje są dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
  • Zamówiliśmy manekiny, na których zaprezentujemy nowe, piękne stroje w Gabinecie Ubiorów.
  • W Gabinecie Relikwii usprawniliśmy oświetlenie w gablotach, gdzie podziwiać możecie wyjątkowe pamiątki po ludziach, którzy wpisali się w historię Warszawy.
Fotografia gabinetu relikwii w Muzeum Warszawy. Gablota w formie drewnianej szafy z podświetlonymi półkami. Na pólkach eksponaty, miedzy innymi dwie kurtki.
  • Spójne opisy wewnętrznej identyfikacji wizualnej (IWW) oraz mobilny informator pozwoli jeszcze lepiej odnaleźć się w muzeum osobom z niepełnosprawnością wzrokową i ruchową. W Gabinecie Fotografii kolekcja będzie bardziej dostępna – bo często małe obiekty, kryją wielką historię.
  • Nasze unikalne, zabytkowe drewniane stropy z polichromiami z przełomu XVII i XVIII wieku są jeszcze lepiej widoczne, bo oświetlają je specjalistyczne konserwatorskie lampy podświetlające detale.
Fotografia wnętrza gabinetu wystawowego. Okna zasłonięte kotarami, drewniany sufit ozdobiony kolorowymi polichromiami. Trzy szklane gabloty z eksponatami.

Teraz wszyscy możecie wczuć się w opowieść o dziejach stolicy, którą noszą w sobie eksponaty w 21 Gabinetach i mury 11 zabytkowych kamienic. Do zobaczenia!

Zamówienie jest realizowane w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Modernizacja wystawy głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta” w ramach program MKiDN na rok 2020 pn. „Wspieranie działań muzealnych”.