fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.11.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kultura online

Złoto ojczyźnie – niezwykłe obrączki z 1918 roku

Złoto ojczyźnie – niezwykłe obrączki z 1918 roku

Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy do wspólnego, rodzinnego przeczytania historii wyjątkowych obrączek, które są symbolem nastroju i postaw obywatelskich w odradzającym się kraju. Przez historię przedmiotów z naszej kolekcji, przybliżamy najmłodszym dzieje kraju.

Wyobraźcie sobie parę warszawiaków – Panią Annę i Pana Stanisława, mieszkających razem na obrzeżach miasta. Gdy w 1918 roku kończy się I wojna światowa, od dawna są małżeństwem. Na ich dłoniach moglibyście dostrzec lśniące, złote obrączki – znak zaślubin. Są dla nich bardzo cennym znakiem miłości, choć cały czas pamiętają jak trudno było im je zdobyć.

Złoto ojczyźnie

Spójrzcie na parę obrączek ze zdjęcia. Czy przypominają cenne, lśniące obrączki, jakimi najczęściej wymieniają się nowożeńcy? Wprost przeciwnie – są szare, matowe, zrobione ze zwykłego metalu. Posiadają napis „Złoto ojczyźnie” – co on może znaczyć?

Wyobraźcie sobie teraz nasze małżeństwo Panią Annę i Pana Stanisława, jak idą szczęśliwi ulicami wolnej Warszawy. Trzymają się za ręce, na których widnieją te dwie, skromne, metalowe obrączki. Co się stało z poprzednimi?

W 1918 roku Polska po 123 niewoli odzyskała niepodległość. Po tym wydarzeniu trzeba było odbudować wiele zniszczonych przez zaborców miejsc, połączyć podzielone linie kolejowe, od nowa zorganizować życie w miastach. Pracy było bardzo dużo i do tego wszystkiego potrzeba było pozyskać środki, w tym pieniądze.

Każdy pomagał jak mógł, niektórzy, tak jak małżeństwo z naszej opowieści oddało to, co miało cennego – złote obrączki. W zamian dostali skromne metalowe z pamiątkowym napisem: „Złoto ojczyźnie”, które były dla nich równie ważne co poprzednie. Co myślicie o takiej wymianie?

Ciekawe czy Wy macie równie ważne przedmioty? Może rodzice przechowują pamiątki związane z Waszymi narodzinami? Może sami noszą obrączki? Czy znacie inne ważne przedmioty, które są w Waszych rodzinach już bardzo długo? Spróbujcie wytropić je w domu.

Cenne skarby – zadanie rodzinne

Jak przekonaliście się, czytając naszą opowieść, nie zawsze cena przedmiotu idzie w parze z jego wartością. Czasami coś pozornie bezwartościowego jest najcenniejszym skarbem, bo wiąże się z ważnym gestem czy historią.

Wybierzcie jeden przedmiot. Obejrzyjcie go ze wszystkich stron. Jeżeli chcecie możecie go narysować. Spróbujcie dowiedzieć się o nim wszystkich najważniejszych informacji:

  • ile ma lat,
  • z czego jest zrobiony,
  • skąd się wziął w Waszym domu,
  • do kogo należał?

Do wykonania tego zadania będziecie musieli zaangażować domowników, ale czy nasza historia nie pokazuje, że lepiej współpracować i tworzyć nowy, wolny świat razem?

Powodzenia w tropieniu historii Waszych bezcennych skarbów!

Fot. Para obrączek „Złoto Ojczyźnie 1918″, Warszawa, 1918, biały metal, MHW 23301/1-2