15.11.2021 / Aktualności, Kalendarze warszawskie, Wydawnictwa
Warszawski kalendarz 2022
Motywem przewodnim nowego kalendarza jest „warszawski szyk“. Kolekcja ubiorów i akcesoriów stroju Muzeum Warszawy pokazuje, jak kształtował się na przestrzeni dziejów miasta.
O reprezentacyjne szaty dbali książęta mazowieccy i ich świta, potem posłowie na sejmy, królowie, ich dworzanie oraz bogacący się warszawscy kupcy i rzemieślnicy. Luksusową odzież często sprowadzano z zagranicy, ale z czasem uznanie zdobyły wyroby miejscowych warsztatów. W XIX wieku, gdy rozwijały się przemysł i nowe formy handlu, sławę zdobyły domy mód i magazyny z konfekcją. W czasach PRL w Warszawie powstawały kolekcje Mody Polskiej.
Ilustracje kalendarza na 2022 rok prezentują obiekty, wybrane z kolekcji liczącej około 2500 zabytków. Najstarsze pamiątki pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze powstały w ubiegłym roku. W naszym zbiorze znajdziesz zarówno odzież codzienną, jak i wytworne kosztowne stroje, które miały przydawać majestatu swoim właścicielom.
W kalendarzu znalazły się obiekty takie jak ubiór Adama Parzniewskiego, bluzka wizytowa z Domu Mody Herse, torebka wizytowa z początku XX w., które można znaleźć na wystawie stałej Muzeum Warszawy oraz na portalu e-Kolekcje.
Gdzie kupić kalendarz?
Kalendarz kosztuje 27 złotych. Dostępny jest w sklepie Muzeum Warszawy.
Informacje praktyczne:
Oprawa twarda, czytelny układ tygodniowy, miejsce na notatki.
Format: 14×21 cm
Realizacja: Muzeum Warszawy
Projekt graficzny: Joanna Bębenek