sob., 19.03.2022

Pokaz filmowy
Muzeum Warszawy
10 zł normalny / 7 zł ulgowy

Pokaz filmu „Parasite” Bong Joon-ho (wersja reżyserska, czarno-biała) w Kinie Syrena

Pokaz filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Przed filmem zapraszamy na krótkie spotkanie z Marcinem Stachowiczem. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Dorota Chrobak.

Marcin Stachowicz – kulturoznawca, publicysta i krytyk filmowy, laureat Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Stały współpracownik „Filmwebu”, „Dwutygodnika”, „Czasu Kultury” i „Szumu”, publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Więzi”, „Magazynie Kontakt”, „Kulturze Liberalnej”, „Widoku”, „Pleografie”, na portalach Gazeta.pl i Wyborcza.pl. Interesuje się wszystkim, co na przecięciu kultury wizualnej, spraw społecznych i polityki, ostatnio pisuje także o ekologii i katastrofie klimatycznej. Wcześniej, w ramach pracy badawczej, zajmował się wizualnymi aspektami klasizmu oraz obrazami ludowych protestów w Polsce po 1989 roku. Fan kina grozy i głośnej muzyki, antyfaszysta.

Sprawdź inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

Dowiedz się więcej o filmie:

Reżyseria: Bong Joon-ho
Kraj produkcji: Korea Południowa, 2019
Wersja językowa: koreański, polskie napisy
Czas trwania: 126 min.

Zdobywca niemal trzystu nagród, w tym Złotej Palmy w Cannes, czterech Oscarów (m.in. za najlepszy film i reżyserię) i Złotego Globu; Parasite jest jednym z najważniejszych filmów domkniętej właśnie dekady.

Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller za jednym zamachem wyraził frustracje wykluczonych i lęki uprzywilejowanych. Pewna rodzina bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw, wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie przeskoczyć przepaść między nędzą i luksusem. Nie obędzie się jednak bez przekroczenia także granic przyzwoitości – i prawa. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy są w stanie po nie sięgnąć.

Nowy film twórcy przebojów Okja i Snowpiercer: Arka przyszłości to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster.

Parasite prezentujemy w wersji czarno-białej. Reżyser podkreśla, że jeszcze bardziej wyostrza ona klasowy konflikt i wydobywa różnice pomiędzy światami biedy i dostatku.