fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 21.04.2022
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Spotkanie wokół książki „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”

Spotkanie wokół książki „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”

W listopadzie zeszłego roku w Muzeum Woli skończyła się ważna monograficzna wystawa poświęcona Alinie Scholtz, architektce i projektantce krajobrazu – „Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz”.

Wystawa nie tylko przybliżała postać architektki, jej działalność projektową przed wojną i po wojnie, niemal do końca lat 90. XX wieku, ale przede wszystkim odwracała punkt ciężkości w analizie architektury i krajobrazu, skupiając uwagę na roli zieleni i integracji krajobrazowych interwencji w układy urbanistyczne. Podnosiła kwestie nie tylko tego jak rozpoznać język projektowy i jego znaczenie w przestrzeni, ale przede wszystkim ukazywała długie trwanie projektów zrealizowanych przez Alinę Scholtz, poddawała pod rozwagę kwestię rozpoznania żywego dziedzictwa Warszawy, jakimi są obszary zielone i krajobrazowe, takie jak: otoczenie trasy W-Z, otoczenia osiedli mieszkaniowych m.in. osiedla na Szwoleżerów, Sadybie i Sady Żoliborskie. Ponadto wskazywała na sprawczą rolę relacji w dużych zespołach projektowych, które kształtowały miasto stołeczne od momentu jego odbudowy po zniszczeniach wojennych. Wystawa była jednym z elementów – wizualnych, przypominających i przywracających zasłużone miejsce jednej z najważniejszych architektek krajobrazu w Polsce.

Bardzo ważnym elementem tego procesy jest książka opracowana przez zespół kuratorski i badawczy pracujący nad wystawą – „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”. Publikacja ta nie tylko zawiera bogaty materiał ilustracyjny, archiwalny i dokumentacyjny, ale przede wszystkim uporządkowuje i w intrygujący sposób kontekstuje działalność Aliny Scholtz, wpisując jej projekty w istotne aspekty współczesnych wyzwań jakie stają przed zrównoważonym projektowaniem miast i krajobrazu.

Spotkanie wokół książki staje się pretekstem do wydobycia najważniejszych projektów Aliny Scholtz, ich znaczenia, prekursorskich rozwiązań, ale również odniesiemy się do tego czego uczy nas odpowiedzialna analiza i pamięć o roli projektowania krajobrazu.

Informacje praktyczne:

W spotkaniu udział wezmą: Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Natalia Budnik i grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Jacobis).

Spotkanie poprowadzi: Konrad Schiller – kierownik Muzeum Woli

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.