fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.07.2022 / Aktualności, Działalność naukowa

6. Nazewnicza Konferencja Naukowa

6. Nazewnicza Konferencja Naukowa

Nazwa, czyli zwinięta fabuła, jak pisał Władimir Toporow w „Mieście i micie”, stała się kanwą, na której osnuliśmy program 6. Nazewniczej Konferencji Naukowej, kolejnej z serii spotkań poświęconych problematyce toponimii miejskiej.

Dyskurs konferencyjny toczony będzie z perspektywy wielu dziedzin. Zapoznamy się z perspektywą geograficzną, językoznawczą, literaturoznawczą, historyczną, socjologiczną, planistyczną… Zderzać się będą zdania teoretyków i praktyków, naukowców i samorządowców, zarządców i użytkowników miasta. Spotkają się fabuły miast polskich i niepolskich, dużych i małych oraz ich różnorodne interpretacje.

Wiemy, że nazwy miejskie wywołują ogromne emocje – zarówno badaczy, jak i mieszkańców miast. Wiemy również, że w wielu ośrodkach i instytucjach miejskich jest obecna żywa refleksja nad problematyką nazewniczą. Dlatego nie wyznaczamy wąskiej tematyki tegorocznej konferencji. Jesteśmy przekonani, że najwartościowsza będzie dyskusja nad wystąpieniami odzwierciedlającymi rzeczywiście prowadzone badania i dyskusje toczone w rozmaitych gronach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji i do podzielenia się wynikami badań nad nazwami miejskimi oraz do przedstawienia problemów nurtujących mieszkańców i włodarzy miast. Dyskusja o nazwach, wielowątkowa i wielodyscyplinarna, jest wszak ważna i niezbywalna jak same nazwy miejskie.

Z wyrazami szacunku
organizatorzy

Nasze konferencje, u zarania powiązane tylko z działalnością warszawskiego Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, zapoczątkowała prof. Kwiryna Handke (1932–2021), najwybitniejsza znawczyni toponimii warszawskiej. Na ostatniej konferencji, która rozlała swą dyskusję ponad problematykę tylko warszawską, Pani Profesor gościnnie wygłosiła obszerny wykład poświęcony ćwierćwieczu działalności Zespołu.

Tegoroczna konferencja będzie już niestety tylko okazją do wspomnienia i podsumowania pracy naukowej inicjatorki konferencji i pierwszej, wieloletniej przewodniczącej Zespołu.

Dowiedz się więcej: program, termin zgłoszeń.

Organizatorzy:

Zespół Nazewnictwa Miejskiego (m.st. Warszawy), Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Onomastyczne, Warszawskie Obserwatorium Kultury.

Patronat:

  • prof. dr hab. Zbigniew Greń – Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego,
  • prof. dr hab. Maciej Jędrusik – Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego,
  • prof. UW dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano – Dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół programowy:

dr Agata Hącia, dr Artur Jóźwik, Simona Kowalewska, dr hab. Mikołaj Madurowicz, Grzegorz Piątek, Aneta Subda-Kamola, dr Katarzyna Wagner, dr Paweł E. Weszpiński, dr Wojciech Włoskowicz.