czw., 15.09.2022

Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

KINO SYRENA: Chwała królowej

Kameralne kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film nawiązuje do wystawy „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie”.

Chwała królowej

reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
Austria, Gruzja, Serbia, 2021, 82 min

Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet.

Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo. Chociaż grały razem w drużynie olimpijskiej ZSRR, były również dla siebie trudnymi przeciwniczkami, a przy wspólnym stole nie siedziały od ponad ćwierć wieku.

Film ukazuje ich ponowne spotkanie, przywołując wspólną historię, wspomnienia, a także odsłaniając wiele różnic. Widzimy, jak wygrywały i przegrywały na szachownicy oraz w życiu. Duet reżyserski dokumentuje, jak walka kobiet o niezależność i ich bunt przeciwko patriarchalnemu systemowi odbijają się echem w ich biografiach.

Sprawdź repertuar kina Syrena na wrzesień.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.