fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.08.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Woli

Warszawa oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego

Warszawa oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego

Mironowi Białoszewskiemu poświęcono wiele książek, prac naukowych, projektów artystycznych czy filmów. Wystawa „Białoszewski nieosobny w Muzeum Woli pokazuje jego życie i twórczość w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60.

W okresie okupacji i po II wojnie światowej Białoszewski współpracował twórczo ze Stanisławem Swenem Czachorowskim, Bogusławem Choińskim, Ludwikiem Heringiem, Ludmiłą Murawską, Leszkiem Solińskim i Lechem Emfazym Stefańskim. Wspólnie tworzyli Grupę Kobyłecką, Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny.

Podczas spacerów podążymy śladami poety i jego przyjaciół.

Udział w spacerach na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu.

Spacery w październiku

Zapraszamy na kolejne niedzielne spacery (godz. 12.00-14.00) po Warszawie widzianej oczami artystów z kręgu Białoszewskiego. Dzięki towarzyszącym wystawie wyprawom „na miasto” poznamy ich związki z różnymi wyznaniami.

  • 9 października – Spacer śladami kościoła ewangelickiego z Igorem Piotrowskim
  • 16 października – Spacer badający ezoteryczne wątki miasta z Igorem Piotrowskim
  • 23 października – Spacer po cmentarzu żydowskim z Jagną Koftą

Kohelet z ulicy Karolkowej

Spacer poświęcony warszawskim miejscom obecności Ludwika Heringa odbył się 11 września.

Spacerowicze przeszli trasę biegnie od Powązek i dawnego Parysowa, na południe poprzez m.in. ulicę Karolkową i okolice dawnego Kercelaka, między dawnym miastem a jego cmentarnymi i przemysłowymi przedmieściami.

Zdjęcia: Tomasz Kaczor


Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.