fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.12.2022 / Aktualności, Muzeum Woli

Ludmiła Murawska

Ludmiła Murawska

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Ludmiły Murawskiej, niezwykle utalentowanej malarki i aktorki, współtwórczyni „Teatru Osobnego”, jednej z bohaterek wystawy „Białoszewski nieosobny”.

Ludmiła Murawska

Urodzona 20 grudnia 1935 roku Ludmiła już jako dwunastolatka zdobyła rozgłos swoim malarskim talentem. Na jej rozwój i wczesną dojrzałość ogromny wpływ miał wuj, brat matki, Ludwik Hering. To przede wszystkim pod jego artystyczną i intelektualną opieką dorastała młoda Ludmiła. Z czasem jako rodzaj artystycznego punktu odniesienia dołączył ze swoją sztuką Józef Czapski, wieloletni przyjaciel wuja.

Ludwik Hering i Miłosz Białoszewski wciągnęli Ludmiłę do zespołu teatru na Tarczyńskiej. Później, już we trójkę, współtworzyli Teatr Osobny, sukcesora teatru na Tarczyńskiej.

Ludmiła, ze swoim scenicznym talentem i wyjątkową, niebanalną urodą, stała się prawdziwą gwiazdą artystycznych elit tamtych czasów. Równolegle do działalności scenicznej umacniała swoją pozycję jako jedna z czołowych postaci polskiego malarstwa.

W 1980 roku wyszła za mąż za Marcela Péju, francuskiego intelektualistę, redaktora „Les Temps Modernes”, wielkiego przyjaciela Polski. Przeniosła się do Paryża.

Notka biograficzna pochodzi z autobiografii artystki „Wolność w łupinie orzecha” wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca w 2020 roku.

Ludmiła Murawska w roli Kleopatry, Teatr Osobny, fot. Edward Hartwig, 1961, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Wystawa „Białoszewski nieosobny”

Wybrane prace Ludmiły Murawskiej były pokazywane na wystawie: „Białoszewski nieosobny” – w tym m.in. wielkoformatowy portret Mirona Białoszewskiego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Warszawy.

Przed śmiercią artystka odwiedziła Muzeum Woli na wernisażu wystawy.