03.02.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi

375. urodziny Pragi – lekcje muzealne

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Lekcje muzealne przybliżające historię warszawskiej Pragi.

• Kim byli pierwsi prascy osadnicy?
  • Jak zbudowali nową kolonię?
  • Jak wyglądała Praga w XVIII w.?
  • Jak pachniały przyprawy ze sklepu kolonialnego na ul. Targowej?

Oferta lekcji muzealnych:

Lekcje dostępne dla różnych grup wiekowych.

Rezerwacja: Muzeum Warszawskiej Pragi,
e-mail: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl,
tel.: 22 518 34 08
Koszt: 250 zł

• Od osady do miasteczka

Praga nie zawsze była dzielnicą Warszawy.

Podczas zajęć poznamy historię tej części miasta – począwszy od średniowiecznej osady, poprzez nowożytne miasteczko, aż do włączenia w granice Warszawy. Na przykładzie Pragi dowiemy się, czym była lokacja miasta na prawie magdeburskim i jakie prawa przysługiwały mieszczanom. Spróbujemy sił w analizie źródeł historycznych, takich jak herb Pragi Biskupiej, treść przywileju lokacyjnego i plany miasta.

• Sensoryczna podróż w czasie

W czasie lekcji poznamy historię pierwszych osadników, którzy wyprażali puszczę, by zbudować osadę nazwaną później Pragą.

Przyjrzymy się widokom prawobrzeżnej Warszawy i makiecie Pragi z epoki ostatniego króla Polski. Wsłuchamy się w dźwięki miasta oraz wspomnienia mieszkańców i mieszkanek Pragi. Dotkniemy materiałów  wykorzystywanych w tutejszych pracowniach rzemieślniczych oraz przywołamy smak produkowanych na Pradze słodyczy. Na koniec rozpoznamy zapachy towarów sprzedawanych w sklepie kolonialnym, który mieścił się niegdyś w jednym z budynków dzisiejszego muzeum

• Rzeczowo o Pradze

Zajęcia przybliżające najistotniejsze informacje dotyczące Pragi. Poznamy wydarzenia zmieniające losy tego miejsca oraz zagadnienia istotne dla zrozumienia specyfiki dzielnicy – wielokulturowość, rzemiosło, przemysł, handel, różnorodną i autentyczną tkankę miejską. Zwiedzając muzeum przyjrzymy się najciekawszym eksponatom, które pomogą nam aktywnie poznawać miasto i jego historię.