fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.04.2023 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Piosenka krawca Dawida

Piosenka krawca Dawida

Spotkanie z przedwojenną kulturą żydowską!

Wielokulturowe tradycje Pragi sięgają XIX w., kiedy obok katolików zamieszkiwali tutaj wyznawcy judaizmu i prawosławia. 

22 kwietnia (sobota) odbędą się wydarzenia w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52), które przybliżą życie żydowskiej społeczności na Pradze. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują bezpłatne bilety do pobrania online.

  • 15:00-16:30 | Spacer po żydowskiej Pradze – śladami miejsc i dawnych mieszkańców.
  • 16:45-17:15 | Zwiedzanie dawnych żydowskich modlitewni z unikatowymi dekoracjami malarskimi, w oficynie na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, i projekcja filmu o ich renowacji. POBIERZ BILET
  • 17:30 | Piosenka krawca Dawida – program kabaretowy retro.

Podczas kabaretu wystąpią Wojciech Machnicki, Jacek Pacocha, Przemysław Wojciechowski oraz gość specjalny Zbigniew Rymarz.

Zbigniew Rymarz – rocznik 1927 – przedwojenny kinoman. Jak sam wspominał, w tygodniu świątynię dziesiątej muzy odwiedzał zwykle 7-8 razy. W czasie wojny – łącznik Armii Krajowej.

Debiut muzyczny Zbigniewa Rymarza miał miejsce 31 stycznia 1948 roku w poznańskim Teatrze „Komedia Muzyczna”. W 1958 r. założył telewizyjny Teatrzyk piosenki dla dzieci „Wiolinek”, który prowadził przez dziesięć lat. Jako kompozytor i pianista współpracował z polskimi gwiazdami estrady, m.in. Grażyną Brodzińską, Heleną Grossówną, Martą Mirską, Jaremą Stępowskim, Lidią Wysocką. Przez lata współpracował z londyńskim Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym. Wychował muzycznie rzesze polskich artystów.

Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że to były lokator z kamienicy przy ul. Targowej 63.

fot. m.st. Warszawa

Dowiedz się więcej o żydowskich modlitewniach przy ul. Targowej.