13.06.2023 / Aktualności, Wydawnictwa
Wkrótce: „Antologia spojrzeń”
29 czerwca ukaże się album „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy”.
Niepublikowane wcześniej zdjęcia z powstania w getcie warszawskim.
Kadry z prawdopodobnie jedynego zachowanego filmu z okresu walk.
Nagrania jednostek propagandowych i amatorów.
Zdjęcia robione przez żołnierzy, mieszkańców getta i członków ruchu oporu.
„Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy” to poruszająca wizualna opowieść o utworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim. Na album składa się obszerny wybór fotografii oraz kadrów filmowych powstałych w getcie warszawskim i jego ruinach w latach 1940–1948.
Rozmnożenie punktów widzenia
Publikacja składa się z wyboru fotografii oraz kadrów filmowych, pochodzących z wielu archiwów fotograficznych i filmowych w Polsce, a także na świecie.
W książce opublikowane zostaną po raz pierwszy nieznane materiały z powstania w getcie. Są wśród nich filmy jednostek propagandowych i amatorów, fotografie robione przez żołnierzy i członków ruchu oporu, kobiety i mężczyzn.
Zestawienie ich obok siebie daje zaskakujący efekt: rozmnożenia punktów widzenia, kierunków ujęć, pór dnia, jak również sposobów fotografowania i towarzyszących im emocji. Stają się one uniwersalną opowieścią o praktykach obrazowania podczas wojny. Umożliwiają opowiedzenie się po stronie ofiar dzięki odzyskaniu znaczenia kadrów i poznaniu intencji autorów.
Wizualna opowieść o tworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po getcie łączy się w jedną historię funkcjonującą w różnych pamięciach, narracjach i krajach – w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. Łączenie obrazów i organizowanie ich wokół miejsc, wydarzeń, osób pozwala zapanować nad tym rozległym materiałem, opisać go, zrozumieć i pamiętać.
Autorki, autorzy i źródła
Autorami tekstów są m.in. uznana badaczka Janina Struk, autorka pionierskiej monografii Holokaust w fotografiach. Interpretacja dowodów, oraz dr Tomasz Szerszeń, antropolog kultury, autor nagradzanej książki Wszystkie wojny świata. Recenzję naukową napisała dr hab. Roma Sendyka.
Fotografie i filmy pochodzą z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Warszawy, a także z innych instytucji polskich (Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny), izrealskich (Yad Vashem, Ghetto Fighters’ House), amerykańskich (United States Holocaust Memorial Muzeum, YIVO) i niemieckich (Bundesarchiv).
Anna Duńczyk-Szulc – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współkuratorką wystawy stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, była odpowiedzialna merytorycznie za fotografie prezentowane na wystawie czasowej Gdzie jesteś? Rdz 3,9, jest też redaktorką książki Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane. Obecnie pełni funkcję wicedyrektorki Muzeum Warszawy.
dr Agnieszka Kajczyk – kulturoznawczymi, historyczka, kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma. Autorka książki Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy, współautorka Archiwum ważniejszego niż życie oraz artykułów na temat powojennych filmów żydowskich.
Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy
Premiera: 29 czerwca 2023
Autorki: Anna Duńczyk-Szulc (Muzeum Warszawy), Agnieszka Kajczyk (Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma)
Recenzja naukowa: dr hab. Roma Sendyka, prof. UJ
Projekt graficzny: Anna Nałęcka-Milach
Wydawcy: Muzeum Warszawy, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma
Spotkanie wokół książki
Spotkanie autorkami książki, Anną Duńczyk-Szulc (Muzeum Warszawy) i Agnieszką Kajczyk (Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma), odbędzie się 29 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Publikacja książki towarzyszy obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Punkt kulminacyjny obchodów w Muzeum Warszawy przypadnie na październik tego roku, kiedy w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy zostanie otwarta ekspozycja Świadectwa getta warszawskiego opowiadająca o losach mieszkańców dawnej dzielnicy północnej.
Napiszemy jak książka trafi do sprzedaży!