sob., 01.07.2023

Wycieczka
Muzeum Warszawy

Rejs po Wiśle śladem gruzów | „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Z relacji prasowych dowiadujemy się, że prawdopodobnie aż 361 kilometrów rzeki Wisły – od Puław do Torunia uregulowano przy użyciu gruzów Warszawy z czasów drugiej wojny światowej. Długość odcinka ilustruje skalę zniszczeń stolicy, która symbolicznie rozciąga się teraz ponad przestrzeń miasta – na cały region. Materialną substancję przedwojennej Warszawy przekształconą w krajobraz możemy odczytywać jako najważniejszy pomnik.

Podczas rejsu dwiema tradycyjnymi łodziami wiślanymi będziemy obserwować „dzikie” brzegi Wisły, by dostrzec struktury obarczone ładunkiem symbolicznym i poznać krajobraz mnemoniczny, który swoją materialnością wspomaga pamiętanie.

O krajobrazie podczas rejsu opowiedzą Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (twórcy grupy projektowej CENTRALA).

Start: plaża przy Moście Poniatowskiego od strony Stadionu Narodowego

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.