niedz., 27.08.2023
16:00–18:00
Muzeum Warszawy
10 zł
Wycieczka rowerowa szlakiem architektury gruzobetonowej | „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”
Warszawa została odbudowana z gruzów nie tylko w przenośni, ale i znaczeniu dosłownym. Powojenna rekonstrukcja rozpoczęła się kiedy po wojnie przemysł budowlany był jeszcze w ruinie. Brakowało cegieł, stali i drewna. Nie brakowało jedynie gruzu, którego objętość na obszarze stolicy szacowano na 22 miliony metrów sześciennych. Inżynierowie i architekci dostrzegli w gruzie nie odpad, ale zasób – nowy surowiec do produkcji materiałów budowlanych. Opracowali eksperymentalne metody produkcji prefabrykatów z gruzu i szybko zaczęli wdrażać je na budowach Warszawy. Dziś, w dobie kryzysu klimatycznego, kiedy budownictwo odpowiada za wytwarzanie około 30% odpadów, znowu myślimy o powtórnym wykorzystaniu gruzu. Warszawskie doświadczenia lat 40. XX wieku były ze współczesnej perspektywy prekursorskie.
Podczas wycieczki rowerowej prześledzimy historię warszawskiego gruzobetonu na trzech reprezentatywnych przykładach. Zaczniemy od pierwszych eksperymentalnych implementacji – domków na Polu Mokotowskim – by przez szczytowe osiągnięcie gruzobetonowej architektury – budynek Towarzystwa Reasekuracyjnego „Warta” przy ulicy Ordynackiej 14 – by zakończyć na współczesnych próbach wykorzystania gruzobetonu podjętych w parku na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Start: eksperymentalne osiedle domków jednorodzinnych przy ulicy Czubatki na Polu Mokotowskim.
Udział na podstawie wcześniej kupionego biletu w kasie Muzeum Warszawy lub online.
UWAGA! Będziemy przejeżdżać przez ruchliwe ulice, zachęcamy do wzięcia ze sobą kasków.
Marcin Maraszek i Maciej Kaufman są architektami, założycielami pracowni Archigrest, projektującymi przestrzenie publiczne, osiedla, budynki i wnętrza. Wraz z pracownią architektury krajobrazu topoScape zaprojektowali park na Kopcu Powstania Warszawskiego i park na postindustrialnym terenie Portu Żerańskiego. Maciej uczy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Architgrest angażuje się również w nietypowe projekty badawcze, edukacyjne i warsztaty. Inspiracją dla ich działalności jest to, co Owen Hatherley nazywa „ruinami przyszłości”: niezrealizowane i zapomniane wizje miast i budynków, zatrzymane budowy i porzucone fabryki przejęte przez „czwartą naturę”.
Wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.