fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

09.08.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Wkrótce: „Głosy pamięci” – instalacja Krzysztofa Wodiczki

Wkrótce: „Głosy pamięci” – instalacja Krzysztofa Wodiczki

2 października w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy udostępnimy nowy projekt Krzysztofa Wodiczki, jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów. Audiowizualna instalacja „Głosy pamięci” upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy 1944 roku.

Krzysztof Wodiczko

Jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych. Urodził się w Warszawie, wykładowca warszawskiej ASP, MIT i Harvard Graduate School of Design w Bostonie. Jest autorem projekcji multimedialnych, instalacji w przestrzeni publicznej oraz tekstów teoretycznych.

Najnowsza realizacja Wodiczki – instalacja wizualno-dźwiękowa „Głosy pamięci” opowie o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy, jej odwadze, cierpieniu i pomocy udzielanej żołnierzom Powstania. To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach. Praca stworzona specjalnie na wystawę stałą w Izbie Pamięci wpisuje się w twórczość Krzysztofa Wodiczki, który od lat postuluje „odwojnienie kultury” i angażuje się w działania antywojenne.

Krzysztof Wodiczko w Izbie Pamięci, fot. Tomasz Kaczor

Instalacja „Głosy pamięci”

Praca stanie się centralnym punktem pawilonu Izby Pamięci. Przestrzeń sali wystawowej wypełniona zostanie relacjami świadków nazistowskich zbrodni oraz ich bliskich. O doświadczeniu wojny opowiedzą zarówno cywile, żołnierze, jak i młodsze pokolenia, które do dziś noszą piętno tamtych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się m.in. Wanda Traczyk-Stawska i Tadeusz Rolke. Tematem projekcji są osobiste relacje osób dotkniętych traumą Powstania Warszawskiego. Zestawione ze sobą opowieści tworzą wielowymiarowy i nieoczywisty obraz Warszawy 1944 roku.

Zarejestrowanym relacjom świadków towarzyszyć będą obrazy płomieni poruszanych dźwiękiem ludzkiego głosu.

Otwarcie nowej wystawy stałej przypada na 2 października, Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.


Projekt „Głosy pamięci” zrealizowano we współpracy z Fundacją Profile i Ambasadą Niemiec. Wystawa finansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.

KOLOFON

Krzysztof Wodiczko, Głosy pamięci

Instalacja multimedialna jest wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich konfliktów zbrojnych. Jej inspiracją i tworzywem były relacje przeżyć wojennych związanych z Powstaniem Warszawskim.

koncepcja, scenariusz i reżyseria: Krzysztof Wodiczko

pomysłodawca projektu: Jarosław Trybuś

producent: Muzeum Warszawy

produkcja: Fundacja Profile

producent wykonawczy: Bożena Czubak

opracowanie interfejsu: Jerzy Stypułkowski

operator obrazu i kamery: Marcin Hiller

postprodukcja dźwięku: Grzegorz Kucharski

montaż: Łukasz Gregorek

realizacja: Eidotech Polska

koordynacja projektu: Olga Baron i Marta Galewska

partner: Jet Line