25.09.2023 / Aktualności, Muzeum Drukarstwa
Ars Typographica. Spotkania z drukiem i kulturą
Wynalezienie druku i upowszechnienie się książki drukowanej miało kluczowy wpływ na rozwój społeczeństwa. Zastosowanie ruchomej czcionki drukarskiej Gutenberga na szeroką skalę przyczyniło się do wielu istotnych i trwałych zmian w nauce i sposobie postrzegania świata, czyniąc wiedzę i dziedzictwo wspólnym, ogólnodostępnym dobrem. Było przełomem w kształtowaniu się kultury – tej dawnej, z której nieprzerwanie czerpiemy, i tej obecnej, której częścią jesteśmy i ją współtworzymy.
Ars Typographica, czyli sztuka drukarska towarzyszy nam w niemal wszystkich aspektach życia. Obejmuje nie tylko przedmioty: książki, gazety, ulotki czy plakaty, ale również ich estetyczną, użytkową i techniczną stronę – projektowanie publikacji, materiały czy elementy graficzne. Wszystkie przeplatają i łączą się ze sobą tak, by w pełni oddawać istotę słowa i zawartą w nim myśl.
Ars Typographica. Spotkania z drukiem i kulturą to cykl wykładów poświęconych sztuce drukarskiej, niejednoznacznej i wielowątkowej. Przyjrzymy się wybranym aspektom drukarstwa i jego historii oraz poznamy wzorniki i innowacje, które wpłynęły na wygląd książek i innych drukowanych pozycji. Przyjrzymy się również sylwetkom i pracom osób: drukarzy, wydawców, grafików, które przyczyniły się do rozwoju tej niezwykłej dziedziny. Spotkania pozwolą nam na nowo odkryć znaczenie sztuki drukarskiej jako narzędzia kształtującego nie tylko kulturę i historię, ale i nas samych.
Gdzie: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, ul. Ząbkowska 23/25
Dla kogo: młodzież i osoby dorosłe
Czas trwania: 60-90 minut (zależnie od tematu)
Bilety: 5 zł/os. dostępne online i w kasie Muzeum Drukarstwa
Harmonogram wykładów
18 października (środa), godz. 17:00-18:00
Księgarnia Wydawnicza Trzaski, Everta i Michalskiego – historia i teraźniejszość
29 listopada (środa), godz. 17:00-18:00
Czy żyjemy w epoce końca druku?
12 grudnia (wtorek), godz. 17:00-18:00
Bona Nova – o projekcie rewitalizacji i rozbudowy kroju Bona