fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 19.01.2024
18:00–19:30

Dyskusja
Muzeum Warszawy

Moi Ver. Poza kadrem | Dyskusja z Dominiką Blachnicką-Ciacek i Markiem Matusiakiem

Moi Ver. Poza kadrem | Dyskusja z Dominiką Blachnicką-Ciacek i Markiem Matusiakiem

Moi Ver, który w fotografii i grafice posługiwał się językiem awangardy, swoim wizjonerskim i bezkompromisowym projektom o dzielnicy żydowskiej w Wilnie, kibucach w Polsce i Palestynie nadawał charakter manifestów światopoglądowych. Fotografie i projekty plakatów, które wykonał w latach 30. XX wieku w Palestynie, są awangardowe w formie, jednak mają wyraźną, jednoznaczną retorykę. Ich przeznaczeniem była popularyzacja osiągnięć kolonizacji żydowskiej i sukcesów projektów rolniczych, urbanistycznych, edukacyjnych prowadzonych przez związek zawodowy Histadrut.

Radosne życie wspólnotowe w kibucach, rzekomo opuszczone krajobrazy Palestyny zagospodarowane efektywnie przez pionierów, nowoczesna, funkcjonalna architektura czy wieże strażnicze jako symbole nowych osad, są materiałem wyraźnie jednostronnym.

Rodzi się pytanie o to czego zabrakło w tym ciasnym kadrze – gdzie podziali się Palestyńczycy, ich życie codzienne, ich kultura materialna? Jakie było rzeczywiste tło historyczne powstania tamtych prac? Jaka była sytuacja w Palestynie w latach poprzedzających powstanie państwa Izrael?

O tym dyskutować będą Dominika Blachnicka-Ciacek i Marek Matusiak w rozmowie moderowanej przez Bognę Świątkowską.

Dominika Blachnicka-Ciacek – adiunktka na Wydziale Socjologii UW. Jej badania i praktyka wizualna skupiają się na roli pamięci, narracji politycznych i konfliktu w kształtowaniu przynależności i wykluczenia wśród społeczności uchodźczych i migranckich w kontekstach bliskowschodnich i europejskich. Autorka prac naukowych o pamięci i tożsamości palestyńskiej. Była obserwatorka praw człowieka w Izraelu i Palestynie w ramach Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia (EAPPI).

Marek Matusiak – koordynator projektu „Izrael–Europa” w Ośrodku Studiów Wschodnich (OSW).  Wcześniej w OSW zajmował się m.in. problematyką dotyczącą Turcji i Kaukazu Południowego. Pracował także w polskich placówkach dyplomatycznych w Tbilisi i Stambule na stanowiskach – odpowiednio – politycznym i ds. pomocy rozwojowej oraz ekonomicznym. Wielokrotny międzynarodowy obserwator wyborów (m.in. na Ukrainie, w Gruzji, Uzbekistanie i Kazachstanie). Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (socjologia) i İstanbul Bilgi Üniversitesi (prawo w zakresie praw człowieka). Studiował też na Freie Universität w Berlinie oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył staż w sekretariacie komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

Bogna Świątkowska – prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, redaktorka naczelna czasopisma poświęconego kulturze współczesnej „Notes na 6 tygodni”.

Miejsce spotkania: sala wystawy czasowej


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.