wt., 19.03.2024
18:00–20:00
Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny
Zieleń urządzona i nieurządzona w Warszawie | Seminarium Warszawskie
Ponoć Warszawa należy do najbardziej zielonych miast europejskich. W istocie jakże wyraźnym kontrapunktem dla szarości betonu i niebieskiej połyskliwości architektury starszej i młodszej wydaje się w naszym mieście zieloność lasów, parków, skwerów, trawników, balkonów, ogródków…
Czy tylko one składają się jednak na warszawską zieleń? Jaka jest stołeczna zielona architektura? Czy istnieją w Warszawie strategie zarządzania zielenią? Jaki jest skład gatunkowy flory warszawskiej, a kto mieszka w lasach i parkach Warszawy? Czy lasy warszawskie są w dobrej kondycji? Jakie są (i były) największe zagrożenia dla warszawskiej zieleni? Jak wyglądałaby warszawska zieleń, gdyby wszyscy warszawiacy wyjechali na kilkuletni urlop? Która dzielnica jest najbardziej zielona?…
„O zieleni można nieskończenie…” – pisał Julian Tuwim. „Pamiętajcie o ogrodach” – nawoływał Jonasz Kofta. O tych, a może i niespodziewanie innych zagadnieniach będziemy porozmawiać podczas najbliższego Seminarium Warszawskiego.
Wezmą udział:
Tomasz Grabowski – emerytowany, wieloletni pracownik Zakładu Geoekologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in. określenie czynników przyrodniczych i nieprzyrodniczych wpływających na szatę roślinną, rola i funkcjonowanie terenów zielonych w mieście, konflikty związane z funkcjonowaniem terenów zielonych. Na UW prowadził szereg zajęć związanych tematycznie z terenami zielonymi w Warszawie.
Ewa Perlińska-Kobierzyńska – historyczka architektury, kuratorka i opiekunka zbioru rysunku architektonicznego oraz detalu architektonicznego w Muzeum Warszawy. Naukowo zajmuje się architekturą XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego okresu okupacji i odbudowy. Redaktorka materiałów pokonferencyjnych: Między formą a ideologią. Architektura XX w. w Polsce (2012), współkuratorka wystawy monograficznej poświęconej warszawskiej architektce krajobrazu Alinie Scholtz: Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz w Muzeum Woli (2021) oraz kuratorka wystawy Alina Scholtz. Pionierka architektury krajobrazu w Instytucie Dizajnu w Kielcach (2022).
dr hab. inż. Ewa M. Zaraś, arch. kr. – architektka krajobrazu i dendrolożka-arborystka; pracowniczka naukowo-dydaktyczna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Instytucie Nauk Ogrodniczych (w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii), pełniąca obecnie funkcję prodziekana Wydziału Ogrodniczego. Naukowe pole zainteresowania obejmuje: krajobraz kulturowy definiowany obecnością drzewa, krajobraz warowny / obronny i związany z osadnictwem menonickim, ogrodnictwo miejskie w aspekcie smart city oraz diagnostyka arborystyczna. Zawodowo zajmuje się zaś projektowaniem obiektów architektury krajobrazu (zespołowe nagrody i wyróżnienia – m.in. za projekt rewitalizacji Pól Mokotowskich i Park Żerański w Warszawie), nadzorem nad ich realizacją (m.in. Bełchatów w zieleni), a przede wszystkim drzewami – jako ekspertka diagnostyki dendrologicznej. Szczególne miejsce w pracy naukowej i zawodowej stanowią drzewa pomnikowe. Jest autorką ponad 100 projektów, opracowań eksperckich, ponad 300 artykułów naukowych i popularyzatorskich. Autorka ,,Magia drzew” – serii wykładów i filmów zamieszczonych na kanale YouTube SGGWScience.
Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński
Miejsce spotkania: Biblioteka Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42, I piętro – wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej.
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.
Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego