fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

29.04.2024 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół

Wyniki Varsavianistycznego Konkursu Literackiego

Wyniki Varsavianistycznego Konkursu Literackiego

25 kwietnia b.r. Muzeum Warszawy gościło laureatki i laureatów Varsavianistycznego Konkurs Literackiego dla dzieci i młodzieży „Teatr w Warszawie. Warszawa w teatrze” na gali finałowej.

To już dziewiąta edycja organizowanego przez Muzeum Warszawy konkursu literackiego dla młodzieży, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o Warszawie, poszerzenie znajomości historii naszego miasta oraz promowanie i rozwijanie uzdolnień literackich młodych twórców.

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie felietonu lub opowiadania tematycznie związanego i z teatrem, i z Warszawą. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym „Kroniki Warszawy” i prace laureatów nagrodzonych pierwszym miejscem drukowane są na łamach tego czasopisma.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 85 uczniów i uczennic.

Komisja konkursowa nagrodziła 14 prac i 7 wyróżniła. Przyznała też podziękowania i upominki dla nauczycieli nagrodzonych i wyróżnionych uczniów i uczennic.

Poznajmy autorów prac nagrodzonych pierwszym miejscem w poszczególnych kategoriach wiekowych.

I miejsce w kategorii wiekowej klas 4-6 szkoły podstawowej zajął Mikołaj Jabłoński, uczeń 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 275 imienia Artura Oppmana w Warszawie, za opowiadanie Klasa piąta i „Piotruś Pan”, czyli jak trenowaliśmy empatię i zwiedzaliśmy Warszawę, nauczycielka: pani Aleksandra Budkowska.

I miejsca w kategorii klas siódmych i ósmych zajęli: Róża Missala, uczennica 8 klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 61 Pro Futuro w Warszawie za felieton Poseł i Kleopatra, nauczycielka: pani Mariola Kudytyn-Mroczek oraz Szymon Pawluczuk, uczeń 8 klasy Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 STO w Warszawie za felieton Teatralne dylematy młodego człowieka, nauczycielka: pani Magdalena Kowalczuk.

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęła Natalia Żbikowska, uczennica klasy 4tc1 Technikum Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie za felieton Zagubione światy. Teatr warszawski w Krainie Marzeń, nauczycielka: pani Anna Leoniak.

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonała Wicedyrektorka Muzeum, Anna Duńczyk-Szulc wraz z kierowniczką Biblioteki, Katarzyną Žák-Caplot.

Składamy gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom biorącym udział w tegorocznym konkursie, a także nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie swoich uczniów i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w roku 2025.

Zdjęcie: D. Rudzki