niedz., 23.06.2024

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie z Agnieszką Kasprzak-Danis po wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”

Wystawa „Julia Keilowa. Projektantka” to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości wybitnej warszawskiej metaloplastyczki, jednej z czołowych postaci polskiego wzornictwa. Jej kariera trwała zaledwie kilka lat i została tragicznie przerwana przez II wojnę światową. Julia Keilowa zyskała sławę i uznanie w dziedzinie dotychczas uważanej za domenę mężczyzn.

Wystawa opowiada także o szerszym zjawisku emancypacji kobiet projektantek i awansie wzornictwa do rangi sztuki, które miały miejsce w pierwszych dekadach XX wieku.

dr Agnieszka Kasprzak, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka wiedzy o złotnictwie polskim i powojennej biżuterii unikatowej. Autorka artykułów dedykowanych, zepchniętym do poczekalni historii, twórcom dwudziestolecia międzywojennego. Przewodnicząca komisji konserwatorskiej Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. J. Waldorffa. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, od ponad 20 lat związana zawodowo z pracami konserwatorskimi prowadzonymi na terenie m.st. Warszawy.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu