15.05.2024 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Wydawnictwa

Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania

Fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna to jedne z najważniejszych dokumentów powstania warszawskiego. 30 lipca zaprezentujemy je w albumie oraz na wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.

Książka Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania ukazuje fascynujące losy i bogatą twórczość jednego z najważniejszych fotografów powstania 1944 roku. Publikacja kreśli szlaki wędrówek Brauna po powstańczej Warszawie, analizuje jego warsztat fotograficzny, ale również umieszcza jego twórczość w kontekście innych fotografów sierpnia i września 1944 roku. Nie mniej istotna jest legenda, którą Braun tworzył na swój temat oraz rola, jaką on i jego fotografie odgrywają w obecnej narracji o powstaniu warszawskim.

Album zawiera ponad 200 fotografii autorstwa Brauna, przede wszystkim z 1944 roku, a także wybór wycinków z gazet i fragmentów korespondencji. Zdjęciom towarzyszą teksty Piotra Głogowskiego, Iwony Kurz, Tomasza Stempowskiego i Tomasza Szerszenia.

Książka zostanie wydana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Otwarcie wystawy i premiera książki Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania odbędzie się 30 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42. Wystawę będzie można oglądać do 29 grudnia 2024 roku.

Sylwester „Kris” Braun był twórcą zdjęcia bombardowanego Prudentialu, które stało się ikoną – wizualnym symbolem powstania warszawskiego i okupacji niemieckiej. Jednak to tylko jedna z ponad trzech tysięcy fotografii, które wykonał w czasie drugiej wojny światowej.

Pierwsze fotoreportaże wojenne zrealizował już we wrześniu 1939 roku, podczas oblężenia Warszawy, ale oryginalne negatywy do nich spłonęły podczas powstania 1944 roku.

Choć większość zdjęć i negatywów spłonęła w mieszkaniu fotografa na Powiślu, część klisz udało się ukryć Braunowi w słojach w piwnicy budynku przy ulicy Marszałkowskiej i odnaleźć po zakończeniu wojny.

Z czasem powstańcze fotografie stawały się coraz bardziej rozpoznawalne, ale ich autor, mieszkający od wielu lat na emigracji, pozostał szerzej nieznany. Dopiero w 1979 roku dzięki akcji „Kuriera Polskiego” udało się spopularyzować dorobek i sylwetkę Sylwestra Brauna.

W roku 1981 fotograf przekazał zbiór ponad 1500 ocalałych negatywów do Muzeum Warszawy.

Równolegle z premierą publikacji otworzymy wystawę zdjęć Sylwestra „Krisa” Brauna pod tym samym tytułem – Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.

Oryginalne odbitki jego autorstwa to najcenniejsze obiekty dotyczące powstania warszawskiego w kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy. Pokazane zostaną przede wszystkim zdjęcia reporterskie Brauna, w tym także ujęcia realizowane we współpracy z Bertą Weissberger. Ekspozycja stawia pytanie, kiedy i w jaki sposób relacja biograficzna staje się narracją historyczną.

Kuratorem wystawy jest Piotr Głogowski.

Zobacz zdjęcia Sylwestra „Krisa” Brauna na portalu kolekcje Muzeum Warszawy.

Obchody 80. rocznicy powstania warszawskiego w Muzeum Warszawy i oddziałach obejmą spotkania, koncerty, spacery, debaty, pokazy filmowe i prezentacje pamiątek z tego okresu.

Osiemdziesiątą rocznicę powstania warszawskiego upamiętni także wystawa Praga ’44 w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Otrzymaj powiadomienie, kiedy książka pojawi się w sprzedaży.

* wymagane pole
*wymagane pole
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych *
Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) zawartych w niniejszym zgłoszeniu w celu otrzymywania treści zawierających informacje o najważniejszych wydarzeniach dotyczących działalności Muzeum Warszawy oraz sektora muzealnictwa i kultury, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail przesyłanych przez Muzeum Warszawy, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 344).

Zapoznaj się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.