niedz., 23.06.2024

Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowo-warszawską z tłumaczeniem na PJM

Kolumbijskie rozśpiewane śniadanie z poczęstunkiem przy Wspólnym Stole w niedzielę, 23 czerwca o godz. 11.00.

Kolejne spotkanie z piosenką zbiegło się w czasie z obchodami Światowego Dnia Uchodźców i Uchodźczyń (20 czerwca). W związku z tym świętem solidarności wobec osób zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów otwarte śniadanie na Rynku Starego Miasta poprowadzi Cindy Paola Rosales z Kolumbii. Czym charakteryzuje się kolumbijska kultura muzyczna i kulinarna? Jakie jej elementy towarzyszą tej społeczności w Warszawie? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi goście.

Muzeum Warszawy jako instytucja społecznie odpowiedzialna dąży do wykorzystania swoich zasobów dla celów integracji międzykulturowej. Wspólny Stół na Rynku Starego Miasta na jedną niedzielę w miesiącu stał się pomostem między migrantami a społecznościami lokalnymi. Śniadania z piosenką nowo-warszawską służyć mają rozmowie, wzajemnemu poznaniu się i wzmocnieniu solidarności wobec osób uchodźczych.

Spotkanie tłumaczone na PJM.

Program obchodów Światowego Dnia Uchodźców i Uchodźczyń:

„Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2024”. W jego ramach wieloletnie zainteresowanie Muzeum Warszawy kulturą niematerialną, w tym tradycyjną piosenką warszawską, połączyliśmy ze współczesnym namysłem nad transformacją tkanki społecznej miasta i jej wpływem na „brzmienie” stolicy. „Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie” to spotkania, warsztaty i koncerty, a także badania nad tradycjami słowno-muzycznymi stolicy.

Współorganizatorem cyklu śniadań jest Fundacja Polskie Forum Migracyjne, które od 2007 r. działa na rzecz integracji osób, które migrują do Polski. Projekt współfinansowany ze środków Pathways International.

Czerwcowe Śniadanie z piosenką nowo-warszawską odbywa się pod patronatem UNHCR – Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.