niedz., 29.09.2024

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowo-warszawską (z tłumaczeniem PJM)

Podczas ostatniego spotkania z cyklu ,,Śniadania z piosenką nowo-warszawską” przeniesiemy się do czasów, gdy warszawskie podwórka-studnie tętniły życiem i były miejscem codziennych spotkań. To właśnie tam, w cieniu kamienic, spotykali się muzycy, handlarze i inne barwne postaci warszawskiej ulicy, tworząc niepowtarzalny gwar, który wypełniał serce miasta.

W ramach wydarzenia usłyszymy koncert białoruskiego chóru SPIEVY z-pad mosta, który przypomni ludowe tradycje muzyczne. Będzie to również okazja, aby spróbować afgańskiej kuchni oraz posłuchać opowieści o tradycjach muzycznych zarówno Białorusi, jak i Afganistanu. Zapraszamy na podróż do świata pełnego różnorodnych dźwięków, smaków i historii.

Na początku śniadania będzie czekała na Państwa muzyczna niespodzianka prosto z Rynku Starego Miasta.

Miejsce spotkania: Lapidarium Muzeum Warszawy (wejście od ul. Nowomiejskiej)

Pobierz bezpłatny bilet na wydarzenie!

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową i słuchu

Wydarzenie w języku polskim tłumaczone na PJM.

osoby z niepełnosprawnością ruchu, osoby z niepełnosprawnością słuchu

Zespół Muzeum Warszawy bada nie tylko historię miasta, ale także wpływ urbanizacji na współczesne dziedzictwo kulturowe, tzw. żywej kultury. Wielokulturowość stolicy – zarówno historyczna, jak i współczesna – stanowi o jej unikalnym charakterze. Wielopokoleniowe tradycje kulinarne i muzyczne są zarówno odtwarzane przez kolejne pokolenia, jak i niedawno osiadłych w Warszawie społeczności. Cykl śniadań z piosenką nowowarszawską pozwala na poznanie części z nich. „Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2024”. Wieloletnie zainteresowanie Muzeum Warszawy kulturą niematerialną, w tym tradycyjną piosenką warszawską, połączyliśmy ze współczesnym namysłem nad transformacją tkanki społecznej miasta i jej wpływem na „brzmienie” stolicy. Program obejmuje spotkania, warsztaty i koncerty, a także badania nad tradycjami słowno muzycznymi stolicy.

Współorganizatorem cyklu śniadań jest Fundacja Polskie Forum Migracyjne, która od 2007 r. działa na rzecz integracji osób migrujących do Polski. Fundacja Polskie Forum Migracyjne jest współfinansowana ze środków Pathways International.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie „Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie”.