fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.10.2024 / Aktualności, Centrum Fotografii, Działalność edukacyjna, Działalność naukowa, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Fotografia i konflikt

Fotografia i konflikt

Fotografia niemal od początku swojego istnienia towarzyszy wojnie, walce i konfliktowi. Jej historię ukształtowała potrzeba dokumentowania działań wojennych, uzyskiwania przekonujących dowodów zbrodni i zniszczeń, portretowania osób dotkniętych wojną czy uwikłanych w konflikt. Tak było zarówno dawniej, gdy na front żołnierze zabierali małe, lekkie i wówczas nowoczesne aparaty małoobrazkowe, jak i współcześnie, gdy wywiad wojskowy używa aparatów z noktowizorami czy dronów.

Wojny przyciągały i nadal przyciągają też zawodowych fotografów i fotografki, a tworzone przez nich zdjęcia często zyskiwały status ikonicznych choć też dyskusyjnych obrazów konfliktów.

O różnych znaczeniach fotografii konfliktu porozmawiamy przy okazji wystawy fotografii Sylwestra Brauna ps. Kris ukazujących walkę podjętą na ulicach Warszawy w sierpniu 1944 roku. Podczas czterech spotkań postaramy się przybliżyć relację Brauna z perspektywy historycznej i współczesnej, opowiemy o znaczących projektach fotograficznych dotyczących konfliktów, a także o standardach etycznych związanych z używaniem i wykorzystywaniem fotografii konfliktu.

Naszymi gośćmi i gościniami będą m.in.: Susan Meiselas, Wojciech Nowicki, Agnieszka Rayss, Tomasz Stempowski, Tomasz Szerszeń. Spotkania będą prowadzić Krzysztof Pijarski, Karolina Puchała-Rojek i Dorota Stolarska-Kultys.

Harmonogram spotkań

Wydarzenia odbywają się w czwartki, o godzinie 18.00, w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42:

  • 7 listopada – spotkanie z Tomaszem Stempowskim i Tomaszem Szerszeniem, prowadzenie Karolina Puchała-Rojek,
  • 14 listopada – spotkanie z Susan Meiselas, prowadzenie Krzysztof Pijarski,
  • 21 listopada – spotkanie z Agnieszką Rayss i Wojciechem Nowickim,
  • 12 grudnia.

Spotkania będą streamingowane i później udostępnione online z tłumaczeniem na PJM i angielski/lub polski w wypadku spotkania po angielsku.

Spotkania towarzyszą wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.