fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 30.01.2025
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Dokąd na obiad, a dokąd na lody – jedzenie na wynos w Warszawie 1945-1989. Wykład Katarzyny Stańczak –Wiślicz

Dokąd na obiad, a dokąd na lody – jedzenie na wynos w Warszawie 1945-1989. Wykład Katarzyny Stańczak –Wiślicz
  • Co wiemy o jadaniu publicznym w Warszawie po II wojnie światowej?
  • Co w odniesieniu do rzeczywistości Polski Ludowej oznaczało jedzenie na wynos: czy chodziło o zakup posiłków w restauracji lub barze, czy o konsumpcję „na bieżąco”, na ulicy?
  • Czy już wówczas istniały nieformalne praktyki gastronomiczne takie jak jedzenie w plenerze, w parku, nad Wisłą?

O tym kto i co jadał na wynos i przy jakich okazjach Warszawiacy spożywali posiłki poza domem, w świetle analizy różnego typu źródeł, między innymi zapisów pamiętnikarskich, opowie Katarzyna Stańczak-Wiślicz.

Katarzyna Stańczak-Wiślicz – historyczka, adiunktka w Instytucie Badań Literackich PAN, członkini zespołu Archiwum Kobiet. Jej zainteresowania badawcze to historia społeczna Polski po 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet, historia kultury popularnej w latach 1945-1989.

Autorka książki „Opowieści o trudach życia. Narracje zwierzeniowe w popularnej prasie kobiecej XX wieku”, współautorka, wraz z Małgorzatą Fidelis, Barbarą Klich-Kluczewską i Piotrem Perkowskim, monografii „Kobiety w Polsce 1945-1989. Nowoczesność, równouprawnienie, komunizm” (2020). Redaktorka dwóch tomów „Kultury popularnej w Polsce 1944-1989”.

Członkini zespołu badawczego The History of Feminist Political Thought and Women’s Rights Discourses in East Central Europe 1929-2001 (HERESSEE)  na Uniwersytecie Wiedeńskim. Członkini Komisji Historii Kobiet przy Komitecie Nauk Historycznych PAN.

Uwaga! Bezpłatne bilety do pobrania na godzinę przed spotkaniem w kasie muzealnej.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.